| DanyBv a întrebat:

Care este diferenta dintre Windows pe 32 de biti si Windows pe 64 de biti?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Arhitectura procesorului.Asta se aplică în cazul tutror sistemelor de operare(da, nu numai Wingoz există pe lumea asta, ci și sisteme de operare bazate pe UNIangryLinux, oppen solaris, BSD, etc)), și se referă la faptul că pe arhitectura de 32 de biți sistemul de operare nu va putea folosi mai mult de 3 GB din ram, pe când arhitecturile de 64 de biți(dacă sunt suportate de procesoare, fapt ce este posibil pe majoritatea procesoarelor moderne) memoriile suportate pot ajunge și la 120 Gb la unele sisteme de operare.Deci în cazul widows xp pe 32 de biți îți va suporta maxim 3 gb, adică chiar dacă ai în sistem 4 sau mai mult gb ram sistemul va „vedea" și folosi doar 3, 99 gb, iar pe arhitectura de 64 de biți(numită în unele cazuri amd64) sistemul va „vedea" și folosi tot ramul disponibil în sistem.Succes

2 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Arhitectura, in general memoria pentru fiecare

| ionutz27 a răspuns:

Este de o calitate mai buna....Si mai imbunatatita FUNDA?