| MyShadow a întrebat:

Care e diferenta intre Hardware si Software?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Hardwarerul reprezintă toate componentele electronice din pc sau laptop(placă de bază, placa video, procesor, sursă de alimentare, etc) și Software-ul reprezintă programele și sistemul de operare(Windows, Linux, BSD, Solaris, MAC, player de muzică filme, jocurile, etc). Hardware-ul fără software nu poate funcționa, deoarece software-ul este cel ce va intercaționa direct cu utilizatorul și face legătura directă cu componentele elecronice adică hardware-ul.Succes

9 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Hardware reprezinta exteriorul calculatorului( monitor, mouse, boxe, etc.) iar Software reprezinta interiorul calculatorului( programe, windoes, etc.).

Sper ca te-am lamurit happy.

| DeyCj a răspuns (pentru Konata):

La alea le spune periferice whistling

| Konata a răspuns (pentru DeyCj):

Da, asa-i. Scuza-ma big grin.

| persseuss a răspuns:

Hardware e partea propiu zisa a calculatorului adica componenetele din care e alcatuit, soft ul este doar programare

| Azµre a răspuns:

Hardware- parte fizică
Software - parte de programare

| Me2 a răspuns:

Pe intelesul tau
Hardware- componentele pc-ului fizice, pe care le poti lua in mana
Software- sunt programe care se afla in PC sub forma 0 si 1 pe care nu poti pune mana, nu sunt fizice

| SouLIce a răspuns:

Hardware este tot ce tine de componente fizice ( placi video, placi de baza, tastatura, mouse etc) si software este acele "componente" care ajuta sa functioneze hardware ( windowsul, drivere si toate programele ce l-ai tu instalate in calculator fac parte din aceasta categorie)

| irbis a răspuns:

Hardware e partea fizica a calculatorului (unitatea centrala, monitorul, mouse-ul etc). Software e partea de informatii, programele de pe calculator.

| UnicornulVesel a răspuns:

Hardware ( Hard ) - ansamblul elementelor fizice si tehnice cu ajutorul carora datelor se pot culege, verifica, tarnsmite, stoca si prelucra. happy
Software (Soft) - ansamblul programelor, procedurilor care controleaza functionarea corecta si eficientaa elementelor hard.
Si am si o schema pentru tine. big grin

INTRARE ------->PRELUCRARE date (texte, sunete, imagini)------->IESIRE(extragerea rezultatelor si prezentarea intr-o forma pe care utilizatorul s-o inteleaga.
Sper sa fi inteles :*