| InstinctPr3ciS a întrebat:

Care este mai bun : Windows Xp sau Vista?
Argumentati de ce.
Funda.

Răspuns Câştigător
| lvl1000 a răspuns:

Toti au sarit sa-l laude uitand un lucru important. Fiecare are importanta pe "felia" lui.
Pe un calc. mai vechi XP merge brici.
Pe calc. mai noi windows 7 fara discutii. Vista n-a placut nimanui si a fost repede aruncat la gunoi.

22 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai in momentul de fata cel mai bun este &, in nici un caz xp-ul, care e la mare distanta de 7. Cei care inca au ramas la xp si povestesc de 7, o spun din invidie multi, findca nu au rasnine atat de puternice incat sa tina 7.In final, sa raspund : windows 7>>xp>vista

| ROB3RT89 a răspuns:

Cel mai bun e windows 7, vista e mai bun putin fata de xp, dar "crapa"repede! Windows 7 e mult mai personalizat, are majoritatea driverelor incluse, aplicatile se instaleaza aproape de 4 ori mai repede ca pe xp, are toate fisierele de tip.dll update, nu vei avea niciodata eroare dont send si multe altele.

| Danişor a răspuns (pentru ROB3RT89):

Tampitule! adevarat ca windows 7 este cel mai bun windows dar vista mai bun decat xp? vista a fost foarte repede aruncat la gunoi mai bine nu ai mai cauta intrebari cu pc-uri daca nu te pricepi in acest domeniu.

| Danişor a răspuns (pentru ROB3RT89):

Windows 7 este cel mai bun pana acum. Windows xp ar fi al 2 cel mai bun si vista cel mai prost pana si windows 98 lar face laughing acum revenind la intrebare raspunsul final este windows xp.Sa nu alegi windows vista consuma rami si multe resurse

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Danişor):

Bai pustiu,eu zic sa-ti bagi mintile in cap si sa vi si cu argumente.
Nu pentru mine,pentru cine a pus intrebarea!
Merge direct x pe xp? Deja xp-ul pierde teren in fata lu vista care fost mai preferat de gamerii inraiti.
Si sunt multe, dar nu stau sa-ti explic tie, esti pe dinafara.
Si ai grija la limbaj, sa nu te spal eu cu sapun sa inveti sa vorbesti "curat" sau civilizat pe intelesu tau!
In al doilea post aio scris numai prosti, nu toti au rasinte de pc-uri ca tine sa se planga de resurse!

| Danişor a răspuns (pentru ROB3RT89):

Hai secte

| Danişor a răspuns (pentru ROB3RT89):

Probabil ai un arhitectura de pc incat alegi cel mai prost windows pana si Microsoft a zis ca este cel mai mare esec boule.Si nu am un pc antitetic am:Am i5 3570.GTX 660 TI OC, 16 GB RAM.Pun pariu ca ai un calculator praf.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Danişor):

Te-ai trezit iar ma? Da, e parf! Am 128 mb of ram, placa video de 64 si un amd pe socket f1laughingFi serios, chiar ma amuzi!
Acum sa vormim seris.
Daca imi zici cum se face un overclock stabil la systemul tau(mediu) esti tare!
Sa te vad amatorule hardware, pe software esti pe linia de plutire, cu indulgenta!

| Danişor a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ba om batut in cap mai bine nu vorbesc cu un taran care a fost dat cu capul de pereti eu doar ti-am zis ca poate windows vista este mai performant si il intrece la performanta dar windows xp nu are atat de multe bug-uri ca windows vista.

| Ciprian_Nicolae_1989 a răspuns (pentru Danişor):

Procesoarele de la Intel sunt varza

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

@Cristinel, tot ce pot sa zic este ca mesajul tau este chiar stupid.
Windows XP este mai bun decat Windows Vista pentru are mai putine bug-uri, majoritatea software-urilor(instalate corespunzator) nu o sa dea eroare si mai sunt...ia cauta si pe google, as umple 2 pagini happy

Apropo, cel mai bun Windows(adica sistemul de operare de la Microsoft) in momentul de fata estin Windows 7.

| price a răspuns:

Xp clar, mie imi pare mai usor de utilizat si mai bine organizat, vista parca are totul aruncat asa de-a valma...marturisesc ca eu am winows 7 sunt f multumit

| petertb a răspuns:

Ma, nu asculta ce ti spun altii, uite-te pe net, youtube, vezi tu unde, si documeneaza-te despre care cum windows cere cat, vezi cum functioneaza, ce calitati si defecte are fiecare, compara-le si vezi care consideri tu ca-ti place mai mult.nu te lua dupa ce spun gurile rele k daca ar fi asa, unii ar zice ca cel mai bun windows e windows 95. tu decizi care e mai bun pentru tine.baftawinking

| WikiWikiBOY a răspuns:

Instinct. de ce te numesti asa? Si mai esti si. precis! Deci, ia-te dupa instinct. si poate si dupa comentariile celor de mai jos. Raspunsul acesta nu necesita fundawinking

| 5IrOK a răspuns:

Eu am avut xp si 7 si vista.imi placea xp dar m-am plktisit de el apoi am bagat 7 si pentru ca placa me de baza e mai veche(ASUS M2A-VM) nu am avut driverele(asa ca am lasat dual boot) dupa vreo 2 saptamani am bagat vista si imi merge foarte bine(am 4 gb rami procesor AMD 3ghz) eu zic totusi sa lasi xp deoarece nu are cerinte mari de sistem si are multe suporturi.

| xAbb a răspuns:

Cel mai bun e Windows 7! Try it!:3
Eu cel puţin Windows Xp îl detest. Primesc numai erori. Trebuie să instalez webcam în caz de reinstalare şi driverele rolling eyes
Windows 7 are driverele incluse şi nu necesită reinstalarea webcam`ului.

| RaulGeorge798 a răspuns:

VISTA NORMAL, cei de la Microsoft au renuntat la support pentru win XP, deoarece numai il foloseste nimeni... aproape, nu se mai fac update-uri la el gata s-a dus suportu de la microsoft.Eu am VISTA HOME PREMIUM CU LICENTA, merge foarte bine cu cei 4GB ram.NU am nici o eroare de la el, jocurile merg foarte bine.DECI CLAR VISTA E CU 2 GENERATII peste XP, gata cu XP numai se fac update-uri pentru ca n-are support.7>VISTA>XP.Da intr-adevar cei de la Microsoft au zis ca VISTA nu a devenit ceea ce ei au vrut sa creeze.Dar asta nu inseamna ca gata VISTA E CEL MAI SLAB IL ARUNCAM LA GUNOI.Vista ESTE UN WINDOWS destul de bun, dar necesita Ram, cu 4Gb RAM IN PC VISTA IMI MERGE EXCELENT NU AM ERORI, in schimb la XP aveam o gramada.

| AlexandruRares a răspuns:

Daca ai un PX mai vechi de exemplu:
sub 2GB Ram, procesor sub 2.0, placa video sub 512mb te sfatuiesc sa bagi XP, consuma mult mai putine resurse decat windows vista sau 7
Partea proasta e ca majoritatea softuriilor nu or sa mai fie compatibile pe XP, driverele sunt mai greu de gasit in cazul laptopuriilor noi dar daca ai un pc mai vechi baga xp-ul, daca il ai mai performant baga windows 7 are mult mai multe aplicatii, driverele inorporate si iti ruleaza mult mai repede asta pe un pc mai performant

| CrIsTiNeL_8057 a răspuns:

Windows Xp este cel mai bun windows de pana acum deoarece are cel mai bun si potential soft. pe langa contrastu si gb pe care ii are.este cel mai folosit windows din intreaga lume.chiar si tehnicienii in pc il folosesc. FUNDA?

| Hernic a răspuns:

Windows Xp are tot ce trebuie la un Windows de ex: eu am instalat un alt windows si nu avea sonor si cand am instalat windows-ul XP mea mers. Parerea mea este ca WINDOWS XP ESTE CEL MAI BUN. FUNDA?

| TroiaMt2 a răspuns:

Windows Xp Este Cel Mai Bun Daca Ai Ram Mai Mic De 2 Gb Si Vrei Sa Te Joki. Vista Are Cerinte Mai Mari Si Cateva Buguri. Daca Nu Ai Ram Va Merge Greu Si In Jok Va Avea O Grafica De Vei Regreta Ca Ai Win. Vista. Pt Programe Si Birou Vista Este Foarte Bun! Depinde la Ce l Folosesty Jokuri Sau Birou! Daca Crezi Ca Te am Ajutat Dami Funda!

| Ciprian_Nicolae_1989 a răspuns:

Ptr e bun windows 7 e pe primul loc si XP pe locu 2