| Trăie a întrebat:

Caree e diferenta intre LCD, LED si Plasma?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Diferenţa este în principal legată de felul de realizare a imaginii.
Plasma foloseşte ecran cu gaze ionizate.
LCD-ul foloseşte ecran cu cristale lichide.
LCD-ul foloseşte în spate un neon.
LED TV-ul foloseşte în spate în loc de neon un şir de led-uri.

5 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Pai LCD foloseste cristalele Lichide printrun proces electronic de redare a imaginilor
LED ledul este o multitudine de diode led care se aprind cu o rapiditate foarte mare si aprinzandu-se in comun formeaza o imagine
Plasma este un a 4 stare de agregare si foloseste pentru a transmite imagini efectul chimic al curentului

| adytzoi a răspuns:

@Triple3XH
Nu are legatura cu diagonala.
@traie
Singura diferenta este modul de formare a imaginii.

| Triple3XH a răspuns:

LCD are diagonala mica LED are diagonala medie si Plasma are diagonala mare

| DaftPunk a răspuns (pentru Triple3XH):

E total aiurea ce-ai spus.

| mariancoman a răspuns:

Lcd-durata de viata mai mare,consum redus de energie
plasma-contrast mai puternic,viteza de reactie maimare,consum mai mare de energie, pret de achizitie mai mic decat la lcd, durata de viata a panelului(ecranului)mai mica decat la lcd.alegerea o faci in functie de buget si de ce-ti doresti de la un tv