| RoyDupuis a întrebat:

Ce componente se ung (cu pasta termoconductoare) la o perioada de timp, la un PC?

Răspuns Câştigător
| BroSafarii a răspuns:

Salut, din nou :))... Pasta termoconductoare eu stiu ca se aplica doar pe procesor, ( ai un ventilator de baza, prins de obicei cu cleme pe lateral, stanga si dreapta, daca iei ventilatorul o sa observi ca acolo a fost aplicata pasta Thermal Pad, care nu se gaseste in comert, este aplicata doar de producatori in fabrica. In acel loc se aplica doar dupa o perioada de 3-5+ ani, cam asa ceva pasta asta termoconductoare, dar mai intai, trebuie sa cureti pasta veche. Dar te sfatuiesc sa nu o schimbi.

Gasesti mai multe detalii aici:
http://www.computerica.ro/......-aplicare/

| RoyDupuis explică (pentru BroSafarii):

Deci raspunsul este Procesorul si Cooler box-ul! happy Urmeaza o alta intrebare laughing

| BroSafarii a răspuns (pentru RoyDupuis):

Astept

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Ungi? laughing parca e alifie laughing

pasta termoconductoare e folosita pentru a facilita transferul de caldura de la procesor la corpul de racire.

inainte sa aplici pasta, procesorul si corpul de racire trebuie curatate de pasta precedenta.

noua pasta o aplici pe centrul procesorului. in functie de marimea procesorului, pui cam cat 2-3 boabe de orez. maxim.
dupa ce ai pus pasta, pune corpul de racire peste si verifica sa nu pice pasta peste marginile procesorului. sterge excesul, sau sterge totul si reaplica mai putina pasta.

| RoyDupuis explică (pentru Danzell):

1. da. ung! asa s-au exprimat intotdeauna cei din Service-uri PC!
2. iti multumesc pentru explicatii, insa nu am de gand sa le UNG eu! Iar intrebarea mea a fost cu totul alta!
3. asa e cand nu stii, te exprimi cum poti! Bine ca s-au nascut altii invatati, ca sa aiba de cine rade!

| Danzell a răspuns (pentru RoyDupuis):

Ti-am raspuns la intrebare si ti-am dat si mai multe detalii in cazul in care pe viitor vei vrea sa aplici pasta singur.

| RoyDupuis explică (pentru Danzell):

Ok multumesc!