| GhitaAndrei2000 a întrebat:

O pasta termoconductoare pentru laptop care sa reziste in timp, max 50 lei?

5 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Ia-ți Thermal Grizzly Kryonaut dacă vrei pastă termică eficientă și du-l la garanție cu tot cu pastă, ți-l curăță de praf și-ți aplică pasta.

https://www.googleadservices.com/......agead/aclk

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GPA):

A trecut un an de cand il am si nu stiu daca mai e in garantie.As incerca eu sa i-o schimb ca am vazut tutoriale pe Youtube

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GPA):

Am specificat ca nu vreau ca pretul sa fie foarte mare

| GPA a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Https://www.evomag.ro/......11528.html

Certificatul de garanție nu-l mai ai? Trebuie să fie în cartea tehnică. La laptopuri ai garanție de cel puțin 24 luni. Sunt sigur că încă mai este în garanție. Nu-i problemă că n-ai putea-o schimba (pasta), problema e că n-ai experiență, este prima dată, o să-ți tremure mâinile când îl desfaci, n-o să fii atent la toate șuruburile de prindere carcasă și placa de bază, sunt șuruburi și sub baterie, pe care nu le depistezi atât de ușor. Poate forțezi placa de bază când e prinsă in șurub și o fisurezi. Ia în calcul și momentul în care manipulezi placa de bază, să nu fii încărcat electrostatic.
Să-ți povestesc o situație nu prea plăcută. Tot pe un laptop, nu eram împământat, mi-au scăpat (nu știu cum) degetele pe cipul (memoria Rom) biosului. M-am trezit că laptopul îmi pornește, dar rămâne în freeze la watermark. Am luat un backup de pe stick cu biosul și l-am rescris folosind porturile usb, mi-a mers fără probleme după aceea. Pentru fracțiunea aceea de moment, m-am descărcat electrostatic și am corupt harta de memorie a biosului. Nu știam că va exista efectul ăsta, nu mai auzisem de așa ceva. De atunci, nu ating componentele electronice fără o protecție ESD (descărcare electrostatica). Excepții doar la componentele electronice aflate sub tensiuni extrem de mari, cum ar fi surse, monitoare cu tub, condensatori de capacități mari.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru GPA):

Am sa ma uit si vad daca il duc la un service sau il dau in garantie