| ChevyCruze a întrebat:

Ce inseamna bottleneck? Cumva limitarea placii video de catre procesor? Detin un FX 8370E (3, 3 ghz) si o placa video Gigabyte R9 390 8 gb. As dori sa stiu daca imi limiteaza procesorul placa video in jocuri, in sensul daca e slabut procesorul pentru aceasta placa video. Multumesc.

8 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Pe scurt, bottleneck e atuci cand ai o componenta mult mai puternica decat restul si deci nu o poti folosi la capacitate maxima.

| ChevyCruze explică (pentru danutzu96):

AM priceput asta danutzu, dar as dori sa stiu daca in cazul meu: procesor FX 8370E 3, 3 ghz si placa video R9 390 8 gb se pune problema de bottleneck. Procesorul imi va limita in vreun fel placa video? (mai ales in jocuri)?

| ChevyCruze explică:

Bottleneck e atunci cand placa video e la 100% si procesorul la alt procent mai mic, sau cand procesorul e la 100% iar placa video e la alt procent mai mic? Multumesc.

| KlibrDM a răspuns (pentru ChevyCruze):

Da, asta e ce ai zis tu. Insa bottleneck-ul difera de la un joc la altul, un joc poate fi CPU Intensive altul GPU Intensive iar altele poate iti consuma ambele aproximativ la fel.

| ChevyCruze explică (pentru KlibrDM):

Deci practic tot nu pricep....procesorul trebuie sa fie la 100% si placa video la alt procent sau placa video trebuie sa fie la 100% si procesorul la alt procent ca sa fie bottleneck? Care dintre variante? Imi poti zice exact? Si imi mai poti zice te rog daca in cazul meu am problema de bottleneck: detin un procesor amd FX 8370E 3, 3 ghz si o placa video Gigabyte R9 390 8 gb.

| KlibrDM a răspuns (pentru ChevyCruze):

Este indiferent care este 100%, bottleneck se numeste in ambele cazuri, iar combinatia aleasa de tine, este una OK, in majoritatea jocurilor nu va face bottleneck, iar chiar daca sunt unele jocuri in care se va intampla acest lucru, bottleneck-ul va fi minim.

| ChevyCruze explică:

Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

| ChevyCruze explică:

Ok, multumesc. Astept in continuare pareri. O zi frumoasa tuturor.