| mikishow a întrebat:

Ce se intampla daca am rupt sigiliul de la garantie din greseala?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca ai pierdut garantia si orice reparatie vei avea va trebui s-o platesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este chiar asa cum ti-au zis cei de mai sus. Trebuia sa spui si despre ce obiect este vorba. Asa am patit eu cu un computer. Ruperea sigilului n-a fost un impediment in a-mi repra in garantie PC-ul. N-au vrut la inceput dar am reclamat la ANPC si s-au linistit. Revino cu precizari.

| mikishow explică (pentru Salontanul):

Este vorba despre un PC de la serioux, plus ca am extins perioada de garantie...

| Salontanul a răspuns (pentru mikishow):

N-are nimic. Piesele sunt notate pe serii. Daca ai schimbat ceva se prind si daca acea piesa este defecta ti-o schimba dar contra cost. Daca este stricata o piesa originala ti-o repara. Deci, trimite-o! Ia legatura cu ei mai intai. Ei te vor indruma cum sa trimti produsul. Garantia se trimite in original si pastrezi o copie, factura in copie si pastrezi originalul. Daca nu mai ai ambalajul original nu-i bai. A aparut o lege noua prin care nu mai au voie sa pretinda ambalajul original. Totusi, trebuie sa ambalezi bine produsul pentru a nu se strica la transport. Succes!

| bogdan324 a răspuns:

Bye bye garantie

| OnuOnulică a răspuns:

Dacă l-ai rupt ai pierdut garanția.

| dannyel86 a răspuns:

Sigiliul iti asigura garantia. Daca e rupt, garantia se pierde, pentru ca se poate interpreta ca ai umblat in dispozitivul respectiv. Nu conteaza ca l-ai rupt din greseala. Cel care asigura garantia nu poate sti daca ai facut asta intentionat si ai desfacut dispozitivul sau ca a fost doar un accident nefericit. Prin urmare, orice defectiune va avea pe viitor, reparatia o vei plati tu.

| Ella3133 a răspuns:

Din cate stiu eu, garanția isi pierde valabilitatea. Se consideră ca ai umblat prin produsul respectiv sau ca persoane neautorizate au facut asta