| هوراس a întrebat:

Ce sunt benchmarks-urile?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Benchmark reprezinta un program sau un pachet de programe dezvoltate pentru diagnosticarea si evaluarea performantelor unui sistem. Benchmark-urile vizeaza testarea randamentului hardware si/sau software relativ la alte sisteme sau arhitecturi.
Cateva exemple:
3DMark
SuperPI
NovaBench
SiSoft Sandra
FRAPS
PassMark PerformanceTest

| Gas a răspuns:

Bechmarkul este un test aplicat unei componente fizice pentru a testa performantele acesteia.

| KodrutZ a răspuns (pentru Gas):

Se aplica si la componente software bine-mersi.
@هوراس: Trolezi, nu? Nu mi s-a parut ca ai fi atit de papagal incit sa nu stii ce e ala benchmark si sa mai vii si sa intrebi aici pe deasupra, in loc sa cauti frumusel pe net de unul singur. Chiar imi pareai un utilizator destul de OK... deci trolezi, da? happy

| هوراس explică (pentru KodrutZ):

Da laughing

| rgx a răspuns:

un proces prin care se compară una sau mai multe elemente/obiecte/procese, de dorit similare.