| HardCore7750 a întrebat:

Cine imi raspunde corect la aceste intrebari ARE FUNDA
Care e mai bun:
Intel celeron dual core 2.6 ghz G550 sau Intel pentium dual core 2.6 G2020?
dual core sau quad core (din cate am auzit face praf un quad de 3.6 ghz)

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Oare cine e acel prieten?, nu ti'e ajuns testul asta?
g550 este egal cu pentium g620
http://www.anandtech.com/bench/Product/188?vs=406

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Quad core este mai puternic ca un dual core.
Si uite aici despre Pentium si Celeron: http://dan-blog.ro/intel-celeron-versus-pentium.html

| HardCore7750 explică (pentru Salontanul):

Pai un prieten mi-a zis ca un dual core face praf un quad core de 3.6 ghz

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Pai tu esti

| Salontanul a răspuns (pentru HardCore7750):

Nu te lua dupa toti idiotii. Un dual core are o singura inima fizica si mai face una virtuala. Un quad core contine 4 nuclee. Cum sa fie mai bun un dual core? Atunci spune-i prietenului tau sa-si ia bicicleta si tu ia-ti o masina. Sa vedem cine ajunge mai repede? Citeste si documenteaza-te aici: http://www.blasterzone.ro/......e-acestea/

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Intra pe mess sa te intreb cv plz

| HardCore7750 explică (pentru Salontanul):

Omule, 2 nuclee fac cat 4 nuclee amd si nu spune prietenului ce sa faca ca nu stii Tu mai multe ca el

| HardCore7750 explică (pentru Salontanul):

Uiate aici si zi care ii mai bun http://www.anandtech.com/bench/Product/188?vs=406
bicicleta ii Intel Pentium G620 2.6 ghz
masina ii AMD Athlon II X4 645 - 3. 1GHz
zi care merge mai repede
G620 ii tot aia cu celeron g550

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Oare cine e acel prieten?, nu ti'e ajuns testul asta?
g550 este egal cu pentium g620
http://www.anandtech.com/bench/Product/188?vs=406

| andrei1121 a răspuns:

Quad core e mai bun

| MitroKta a răspuns:

N-are cum quad de 3.6 sa fie facut praf de un dual de 2.6. Gandeste-te ca quadul are 4 nuclee fizice si macar 2 virtuale, iar dualul are doar 2 si 2. E ca si cum quadul are mai mult creier si e capabil sa "se gandeasca" la mai multe lucruri in acelasi timp decat celalalt.
Cat despre cele doua dualuri, amandoua sunt slabe dar pentiumul e putin mai bun:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G2020-vs-Intel-Celeron-G550

| HardCore7750 explică (pentru MitroKta):

2 nuclee dual face cat 4 amd quad si intodeauna Intel e mai bun decat amd si asa si ii

| MitroKta a răspuns (pentru HardCore7750):

Imi pare rau. Postezi o intrebare cerand parerea, cand tu ai o parere deja formata, iar apoi cand cineva nu e de parerea ta, il ataci. Sa-ti fie rusine, pai daca stiai tu asta deja pe noi de ce ne mai intrebi. Si am mai stat si sa ma documentez, ca sa vad daca ce spun, spun bine.
Nu poti sa spui asa aiurea ca un produs x e intotdeauna mai bun decat y ca "asa si ii". Mai informeaza-te.
Ce bazaconii poti sa spui.

| HardCore7750 explică (pentru MitroKta):

Intreba-l pe eLectro ca te lamureste el happy

| MitroKta a răspuns (pentru HardCore7750):

Stiu domnule, eu nu am sustinut ca am neaparat dreptate, mi-am dat cu parerea bazandu-ma pe ceea ce stiam. poate ca ai dreptate, insa te porti ca un magar.

| HardCore7750 explică (pentru MitroKta):

Si acum de ce ma faci magar? daca te fac eu ti-ar place? si nu te-am facut magar nici macar nu ma cunosti nu stii cati ani am

| MitroKta a răspuns (pentru HardCore7750):

Nici tu. si nici nu te-am facut magar, citesti printre randuri? ti-am spus mai sus. nu este cinstit ce faci tu. pui o intrebare- chipurile sa te lamuresti, sa ne intrebi ce parere avem- si apoi cand apare unul care nu zice ca tine sari si il intepi.

| HardCore7750 explică (pentru MitroKta):

Ok cum zici, hai sa nu ne certam din asta cu nu imi place ok?

| MitroKta a răspuns (pentru HardCore7750):

Ok! Nici mie laughing

| HardCore7750 explică (pentru MitroKta):

big grin

| Salontanul a răspuns (pentru MitroKta):

Omul asta este idiot iremediabil. Compara un dual core cu AMD Athlon II X4 645 - 3. 1GHz care are 4 core. Chiar daca-i ziceai ca este magar tot nu greseai. Eu ii dai ignor ca sa scap de intrebarile lui pe vecie.

| Azµre a răspuns (pentru Salontanul):

Http://www.anandtech.com/bench/Product/188?vs=66
X4 nici nu se poate compara cu un DualCore.
El nici nu are noțiunile pentru aceste procesoare. Dacă l-ar fi interesat ar fi observat că amd compensează întotdeauna cu ceva nou, nu există supremație la capitolul cpu între Intel și amd, întotodeauna vor fi modele asemănătoare sau modele care rulează altfel pe anumite soft-uri... dar dacă nu ai cu cine degeaba.

| relian a răspuns:

Ce ai auzit tu probabil era de la radio sant.In primul rind trebuie sa stii exact pe ce treapta se situiaza un procesor. Daca vrei sa spui ca un dual core i7 este mai bun ca un quad core i5 atunci da se poate.Insa nu stiu daca la generatiile astea 3 gasesti asa o situatie.Si dual; core nu face nicidata praf un quad core.Pt ca ala are 4 procesoare pe cind dual are doar doua.Acum nu stiu ce ai auzit tu dar inainte sa le si crezi e bine sa si verifici cele auzite.Este de preferat sa retii chestii reale nu povesti. Apoii dual core sint pe o treapta mult inferioara procesoarelor quad, dar un dual core nu depaseste nici un single core i3 de ex sau i5.E ca si cum ai spune ca un BMW seria 3 face pe unu seria 7. Diferenta de la cer la pamint.Si la procesoare treptele cresc cam, asa.Intel celeron-dual core-i3-i5-i7-i7 extreme.Am spus de la mic la mare.Ca urmare sa zic asa cel mai tare celeron daca, zic daca il face pe cel mai slab dual core.E vorba de o alta tehnologie mai avansata cu cit urci treptele.

| mirceapeiaaa a răspuns:

Intel pentium e mai bun ca celeron si quad core e mai buna decat dual core

| hass a răspuns:

Este mult mai bun Intel pentium!