| FriendsShow a întrebat:

Cineva a cumparat un telefon la abonament.In acesta poti baga orice cartela obisnuita, care sa nu fie la abonament sau nu poti baga decat cartela care e la abonament sau orice alta cartela care este pe abonament.Intreb pentru ca mi s-a intamplat sa bag cartela mea care nu este pe abonament intr-un telefon cumparat la abonament si sa nu mearga telefonul bine... apoi cand am bagat o cartela care era pe abonament sa mearga perfect fara nicio problema.Deci pana la urma cum este?

Răspuns Câştigător
| sdhashsah a răspuns:

Cand cumperi pe abonament de la Orange, telefonul este codat in reteaua Orange, deci nu poti baga decat o cartela Orange nu conteaza daca e de abonament sau prepay>La cosmote este alta treaba telefoanele nu sunt codate pe cosmote chiar daca cumperi un telefon pe abonament poti baga orice cartele in el, dar daca ti-ai facut abonament la cosmote la internity ei dau telefoane codate pe cosmote nu stiu de ce dar asa epolitica lor.Iar la Vodafone este la fel ca la Orange.

5 răspunsuri:
| nelu70 a răspuns:

Poti introduce orice cartele cu conditia sa fie ale aceluiasi operator de telefonie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat telefonul nu este codat pe o anumita retea poti sa ii pui orice cartela de la orice provider

| CiprianFreeLife a răspuns:

Nu conteaza daca telefonul este sau nu pe bonament iar cartela este sau nu pe un abonament, daca telefonul nu este codat pe o anumita retea nu este nici un fel de problema, (funda).

| XoXoPixii a răspuns:

Păi : pe un telefon luat la abonament poți băga doar cartela de la abonament sau o altă cartelă de la aceeași rețea.
Dacă de exemplu ți-ai făcut abonament la Orange și vrei să bagi o cartelă de cosmote trebuie delogat

| Theodorly a răspuns:

Poti baga in telefon orice cartela din aceeasi retea, iar daca telefonul functioneaza corect, va merge.