| Ioscaa1 a întrebat:

Cum adica Pasta de la laptop? am auzit pe mai multi ca cica si-au schimbat pasta si ca cica are legatura cu racirea sau incalzirea laptopului. Vreau si eu detalii si cat ar costa asta.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Este vorba de pasta termo conductoare care se pune intre procesor si radiatorul lui. Ea se schimba numai daca procesorul se incalzeste peste o anumita limita. (laptopul se blocheaza, sau merge greu din cauza incalzirii). Nu e recomandabil s-o schimbi tu acasa, daca nu te pricepi pentru ca faci mai mult rau decat bine.
Du-te in service si pentru 50 lei il si curata de praf ii si schimba pasta.

| Ioscaa1 explică (pentru horia2012):

Iti dau tie funda daca mai imi raspunzi la o intrebare.Se poate ca jocurile care imi mergeau perfect la grafica maxima sa imi mearga acum foarte greu dar si laptopul din cauza ca se incinge prea tare?

| horia2012 a răspuns (pentru Ioscaa1):

Absolut. Eu am patit-o. Pe un laptop Acer Aspire, bun ( 4GB RAM, dual core,.) Cand a inceput sa se incalzeasca nici macar jocurile online nu le mai puteam juca corespunator, daramite cele instalate. Dupa ce l-am dus in service si am schimbat pasta, e ca nou. Procesorul e piesa de baza a calculatorului. Daca el se incalzeste toate merg prost.

| Ioscaa1 explică (pentru horia2012):

Mersi Mult FUNDA

| horia2012 a răspuns (pentru Ioscaa1):

Cu placere. Mersi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru horia2012):

Doar l-a curatat de praf stai linistit.
Decat sa dai 50 ron degeaba era suficient sa-l sufli cu putin aer de la un compresor sau un spray si o sa te sperii cat praf poate sa acumuleze.
Dar si baietii aia trebuie sa traiasca nu?
Pe al meu il suflu la 6 luni cand incepe sa friga efectiv.

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca il cureti des e normal si corect, dar una e sa-l cureti de praf, alta sa inlocuiesti pasta. Daca pasta s-a uscat trebuie schimbata pnetru ca el se incalzeste indiferent cat de des si cat de bine il cureti de praf.

| anonim_4396 a răspuns (pentru horia2012):

Pana la urma depinde ce tip de pasta a pus acolo chinezu'.
Ma indoiesc ca a pus Artic Silver pe baza de argint.

10 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Pasta termica este pasta dintre processor si cooler, ajuta la o racire mai eficienta si e indicat ca aplicarea acesteia sa fie facuta de persoane cu experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o solutie-pasta speciala care sse gaseste antre cooler si procesor, ajuta la recire adica la transverul de caldura degajata de pr.[nu este indicat sa umbli an aparat, aceasta operatie se fce de catre persoane calificate].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca se refera la vaselina siliconica care se afla intre procesor si radiatorul acestuia.
Este o pasta alba.
Fabricantul pune cata trebuie si in general nu este nevoie de alte interventii.
Laptopul se umple de praf si are nevoie sa fie suflat din cand in cand.
Dar Dorel se duce direct la pasta.