| emilianxx a întrebat:

Cum fac aia in filme de filmeaza din mai multe parti, au mai multe camere, dar cum stiu cum sa opreasca una si sa inceapa cealalta sa porneasca. daca intelegeti ce vreau as zic?...
Din mai multe cadre.

7 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cred ca de fapt ei filmeaza totul o singura data dar cu mai multe camere din mai multe unghiuri, camerele fiind camuflate in cazul filmelor in care apare o lupta, iar in cazul in care e o scena "obisnuita", se filmeaza tot cu mai multe camere de-o data dar se taie partile "nofolositoare" la montaj.
Parerea mea.

| suffarstar a răspuns:

Pentru a creste dinamica filmelor, se utilizeaza astfel de procedee.Modul de filmare poate face diferenta de obicei, dintr-un film bun si unul banal din anii '60.Filmeaza un cadru, opresc camera, creeaza un alt cadru, opresc camera, si tot asa.La sfarsit unesc cadrele.

| whattt a răspuns:

Sunt mai multe camere legate la un monitor la care sta cineva, acel monitor are un mouse, si ii apar acolo toate camerele ca la cineva care se uita intr-un monitor care inregistreaza camerele de luat vederi daca stii ce e aia, si cu mouseul schimba camerele cum vrea el

| Saddelyx a răspuns:

Scenele sunt facute de mai multe ori... Uneori sunt filmate dintr-o parte, alteori din cealalta.Altfel camerele s-ar filma una pe alta

| sorin_6068 a răspuns:

Ce spui tu se cheama montaj video adica se iau toate inregistrarile de la camere si se decupeaza in asa fel incat sa aiba continuitate iar o scena se poate filma de zeci de ori

| Sonniia a răspuns:

Eu zic ca ei prelucreaza toate filmarile fiecarei camera si le pune in ordine, mai taie din scene sau ma rog. sper ca te-ai prins happy.