| JetBlueJet a întrebat:

Cum fac cei de la DoiDegeaba de pe YouTube acele filmulete?
Sau in general cum sunt facute filmele doar din animatii(desenele animate)?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt anumite softuri care permit asta se folosesc mai multe programe sau pot taia din alte animati scene si adauga alta canalt sonor, dar cred ca ei o fac de la zero personajele

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Mi se pare atat de genial, uite ce pot face unii
https://www.youtube.com/watch?v=2cBZrr2ZUsg
Si mai sunt si multe alte exemple
Vreau si eu sa ma apuc de chestii d-astea
Eu prima oara ma gandeam ca poate fac mii de desene si apoi le unesc, dar am cautat pe net direct in engleza si am gasit o gramada de exemple.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Dacă vrei să faci asemenea animații să știi că ai nevoie de un pc nu performant și foarte performant deoare ce software-urile astea îți mănâncă multe resurse din pc, iar cu un cartof nu poți face nimic și trebuie să ai răbdare multă findcă asemenea animații pot dura de la câteva ore la câteva luni chiar și trebuie să stai și mult la randat.

Pentru animații 3D ți-aș sugera următoarele programe: Blender care e un free open source numai bun pentru genul acesta de animații;
Maya care costă, dar are și o încercare gratuită și 3Ds max. Încearcăle si vezi care e mai ușor pentru tine, iar cu câteva tutoriale înveți ușor să le folosești.

Pentru animații 2D ca Doi Degeaba: Adobe animate și Adobe Photoshop.
Numai ca să știi, la animații ca Doi degeaba și nu numai de obicei se lucrează o echipă întreagă, dar asta nu înseamnă că tu singur nu poți, chiar mi-ar plăcea să văd o animație 3D de calitate, iar dacă o vei lua pas cu pas, începând cu ceva mic și uitându te la câteva tutoriale și multă, multă răbdare vei obține ceva.
Eu îți urez succes și sper că te-am ajutat și să-mi dai link la video după ce termini animația ( dacă o să mai apară).

| RainmakerX a răspuns:

Adobe photoshop, flash, animate, after effects, Sony vegas...

In principal cred ca utilizeaza flash sau animate.

Ai 2 variante :
Varianta 1 :
Faci desenele in photoshop, te inregistrezi cu un alt program si dupa lipesti tot in Sony vegas/after effects.

Varianta 2:
Faci direct in flash sau animate si pui sunete. Oricum... este greu sa desenezi direct in programele respective. Trebuie sa te pricepi la desen si la ps ca sa poti face asa ceva.