| NuNePasa a întrebat:

Cum instalez un driver pe placa video AMD? Si daca dezinstalez driverul actual si nu reusesc sa instalez driverul dorit, se va instala inapoi automat cel actual? Adica driverul s-a instalat automat cand am cumparat windowsul dar nu e cel care trebuie.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Cum instalez un driver pe placa video AMD?
https://www.amd.com/en/support
Apesi pe DOWNLOAD NOW, sub sectiunea Auto-Detect and Install Radeon™ Graphics Drivers for Windows

Si daca dezinstalez driverul actual si nu reusesc sa instalez driverul dorit, se va instala inapoi automat cel actual?
Pentru instalarea driverului nou e posibil sa fie necesara dezinstalarea driverului vechi. Daca asta te framanta poti face un restore point. Oricum nu e lucru mare. Daca nu merge se activeaza AUTOMAT un driver generic cu care poti sa iti faci treaba pana instalezi ce trebuie

Adica driverul s-a instalat automat cand am cumparat windowsul dar nu e cel care trebuie.
Drivere generice. Daca are net poate isi ia un driver de prin ~2014 sau ceva de genul.

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Intri pe site ul producatorului (in cazul tau AMD) cauti dupa modelul placii tale video driver ul, selectezi versiunea de windows, downloadezi si instalezi. Nu e mare chestie.
Windows 10 intotdeauna instaleaza automat drivere "provizorii", uneori bune alteori nu, depinde ce au pe serverele de la windows update. Oricum majoritatea cazurilor sunt drivere "expirate", cel mai recomandat este atunci cand instalezi windowsul sa iei driverele separate pentru fiecare componenta hardware (de la placa de baza, placa video, placa de sunet, placa de wifi, placa bluetooth in caz ca exista, alte componente pot sa aiba drivere sau control, de exemplu ssd'uri, ventilatoare etc.).
E imposibil sa nu poti instala, sunt tutoriale gramada pe internet unde iti explica ca la gradinita ce trebuie sa faci.
Succes!

| NuNePasa explică (pentru Evolution):

Dar pot sa instalez driverul si se replaseaza cu cel actual sau pot sa dezinstalez pe cel actual dupa ce il instalez pe cel nou? sau trebuie sa il dezinstalez si sa instalez pe cel nou dupa aia?

| Evolution a răspuns (pentru NuNePasa):

O sa se dezinstaleze el automat in timpul instalarii celui nou, efectiv se va suprapune probabil, se va upgrada sau se va dezinstala si se va instala, isi va face el singur. In ziua de azi instalarile de soft au ajuns la un nivel foarte mare, inainte cam "stricai" windowsul daca instalai un driver peste alt driver sau un driver incorect, acum nu te mai lasa si efectiv se suprapune sau iti pune ca e deja instalat sau ca nu este versiunea ta care trebuie.