| persseuss a întrebat:

Cum montez un dvd room la pc pe sata

8 răspunsuri:
| Lex169 a răspuns:

Mai intai te asiguri ca DVD-ROMul sta bine in carcasa. Dupa aia cauti pe motherboard niste porturi mici( de obicei in dreapta) sub care scrie SATA.

| persseuss explică (pentru Lex169):

Poate nu am explicat bine.mi a reparat cineva ceva la pc si a uitat sa mi lege dvd ul(cel unde bagi cd urile).dar eu nu stiu cum sa l montez.

| K0sti a răspuns (pentru persseuss):

E si complicat al dracu sa-i bagi 2 cabluri in cur! Alimentarea si cablu de SATA! Cauta pe net si vezi cum arata!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Te uiti pe manualul placii de baza, acolo gasesti porturile de pe placa de baza. Dvd-ul trebuie alimentat (de la sursa) si conectat la un port sata (de pe placa de baza). De la sursa trebuie sa ai o alimentare sata, nu poti introduce alimentarea gresit, are o forma de l, numai in pozitia corecta poti alimnenta dvd-ul, iar, la portul sata e la fel, legatura dintre el si placa de baza (e o panglica de maxim 1 cm latime, o parte intra in dvd, cealata pe placa de baza).
http://www.youtube.com/watch?v=CuSMDY8jDaA

| persseuss explică (pentru valentin75):

M am uitat 19minute si tot nu mi am dat seama care cum vine

| valentin75 a răspuns:

Salut! Nu e mare greutate, in partea din spate a dvd-ului sunt doi conectori, ai o alimentare de la sursa (daca nu ai la sursa alimentare pentru sata trebuie sa cumperi un cablu adaptor); dupa ce ai alimentat dvd-ul iti trebuie si un cablu sata ca sa poti conecta dvd-ul cu placa de baza; dupa restart ar trebui sa-l vezi in bios! Nu e mare greutate sa conectezi dvd-ul! Imi poti spune ce scrie pe placa de baza, pe la mijlocul placii de baza scrie ceva, e trecut modelul si cateva cifre; zi-mi modelul placii de baza si ma uit pe net sa vad daca ai sata pe placa!

| persseuss explică (pentru valentin75):

Am sata pe placa.alimentarea nu stiu care e

| valentin75 a răspuns (pentru persseuss):

Salut! Computerul are o sursa care alimenteaza componentele, sunt multe fire care pleaca spre diverse mufe, la hard disk trebuie sa ai o panglica ce se leaga de placa de baza si un cablu care vine de la sursa si intra in el (alimentarea lui);... alimentarea componentelor cu tensiune de la sursa si celelalte cabluri care sunt prinse de placa de baza (transfera date/informatii etc.). Daca ai o sursa mai veche s-ar putea sa nu aiba conector de sata (sa nu aiba din fabrica), de aceea, poti cumpara de la un magazin de computere (componente) un cablu care se mufeaza la un molex de la sursa si are alimentare pentru sata. Primul cablu este pentru a te conecta sata (cel din stanga). Vezi link-ul.
https://www.google.ro/......ps?/search
Molex-sata:
http://www.conectica.ro/......lock-60101