| nico_6459 a întrebat:

Cum pot sa scap de acel virus RECYCLER e5188982. exe? mi. a transformat toate folderele din stick in shortcuturi...as vrea sa nu pierd documentele. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In situatia ta procedezi in urmatorul fel, lasa acel memory stick conectat la calculator.
Descarca ComboFix http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Redenumeste combofix in alt nume, cum ar fi Xeon, unii virusi sterg programele de scanare din anumite litere.
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (Yahoo Messenger, MozilaFirefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul.
Confirma cu Yes de fiecare data
Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsitul scanarii iti salveaza un notepad in C:\ si trebuie sa-mi trimiti continul acelui notepad, asta sa-ti spun ai scapat de virusi.

| nico_6459 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns.am urmat pasii dar nu a mers. tot nu pot intra in shortcut.ma gandeam daca as putea sa le deschid cu vre.un program ca de exemplu Daemon Tools sau Live Linux? din cate am inteles virusii sunt in shortcuturi si se regenereaza dupa fiecare scanare dar la format nu scapa...am nevoie de documente.de aceea nu vreau sa apelez la format. straight face

| valiy a răspuns (pentru anonim_4396):

Am si eu aceasta pb, am urmat pasii de mai sus

4 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Instaleaza programul ''malware anti malvare'' si da-i o scanarewinking
succes

| Cretu_Laurentiu_1982 a răspuns:

RECYCLER e un virus foarte greu de scos.Pana sa il scoti, Ca sa vezi folderele in care ai datele care iti trebuiesc, intra sus in pagina la Tools - Folder options - View - si selecteaza - Show hidden files and folders. De asemenea deselecteaza Hide protected operating system ca sa vezi folderul RECYCLER in care este virusul.Pentru ca virusul a facut niste shortcut-uri, dar le poti vedea cum ti-am spus folderele si le poti copia undeva, inainte sa te apuci sa scoti virusul urmand anumiti pasi pe care ii gasesti pe forumuri in google.Succes.