| introduaicinumele a întrebat:

Cum unii vloggeri pe Youtube posteaza materiale care sunt protejate de copyright fara sa aiba probleme? Si mai si monetizeaza video-ruile. Vreau sa spun ca am vazut o gramada de persoane care in vlog/video pun si secvente din filme/materiale protejate si melodii in intro/outro si nu au primit copyright strike. si sunt parteneri si monetizeaza video-urile.
Intreb asta pentru ca a de 2 zile lucrez la o animatie in Cinema 4D (inca nu-i gata. ) si am nevoie sa-i pun o melodie pe fundal care este protejata de copyright. si nu pot pune alta melodie pentru ca asta care am gasit-o se potriveste cel mai bine cu continutul video-ului. si sunt partener si mai mult ca sigur vreau sa monetziez animatia happy
Sugestii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Totul merge pana ce este reclamat de detinatorul drepturilor de autor.
Poti incerca si tu, in principiu poate doar sa-ti stearga continutul, daca esti reclamat.

| introduaicinumele explică (pentru Ioandelasal):

La 3 reclamatii imi pierd parteneriatul si la 10 mi se sterge contul. In fine, o melodie copyrighted nu cred ca e atat de grav incat sa imi pierd instant parteneriatul.
O sa incerc. Daca se intampla ceva reupload cu alta melodie...

| xFluing a răspuns:

Trebuie sa le dai "credits" creatorilor originali sau sa scrii in descriere ceva de genul: "Disclaimer: I do not own X it belongs to Y" Am mai multe video-uri cu material de copyright si am scris aia in descriere si nu am patit nimic. Trebuie doar sa spui ca nu tu detii produsul folosit.

| introduaicinumele explică (pentru xFluing):

Eu si la melodiile non-copyrighted pun chestia asta in descriere. ca nah asa-i frumos. Dar unii sunt atat de zgarciti in cat reclama chiar daca pui aia. In fine ii doar o melodie, mare lucru nu-mi fac griji laughing