| Jipa95 a întrebat:

Curiozitate : Cam in cati ani credeti ca ssd-urile vor inlocuii de tot clasicele hard disk-uri? Adica ma refer la un ssd de 500 GB - 1TB la pretul unui hard disk de aceeasi capacitate din ziua de astazi.

23 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Complet, nu cred. De ce? Datele ocupa din ce in ce mai mult spatiu. Ca sa tii datele pe ssd-uri, nu e deloc convenabil. Plus ca hdd-urile is mai ieftin de fabricat, si au ramas asa. Prin urmare, 10 ani garantat mai rezista, daca nu si mai mult. Iar cand ssd-urile o sa ajunga la capacitatea de 500gb la un pret de hdd, cred ca hdd-urile o sa ofere 4-6tb la un pret echivalent. Parerea mea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja ps/laptopurile care tind mai spre premium au ssd uri.

probabil in urmatorii 2-3 ani nu o sa mai auzim de hdd

| Croampa a răspuns:

N-am inteles nimic, dar DA! big grin

| RaduTN a răspuns:

Mai e mult de mancat pana atunci.
Asta ar insemna ca pretul ssd-urilor sa scada, avand in vedere ca un ssd de 258GB costa aproximativ cat 2 HDD-uri de 1TB. Dar pana sa ne permitem toti SSD-uri de top, o varianta mai buna e SSHD-ul.

| SasNetRomania a răspuns:

Deja sunt inlocuite, oricine cumpara un pc high end din 2012 are si SSD fi sigur de asta. Iar in legatura cu preturile, din an in an scad preturile foarte mult, pana in 2016 sem 2 vor fi la orice pc/laptop mai de doamne ajuta ssd-ul. Hardul nu va muri deoarece hardul este pentru stocare, iar ssd-ul NUMAI SI NUMAI PT sistem de operare si cateva programe/jocuri NU STOCARE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 10 ani mai cred, dar ce se zice mai sus in 2 ani, vezi sa nu. majoritatea nu au nici in ziua de azi bani sa isi ia un SSD de 60 de gb, daramite de 500 de tera, sau cum va trebui in viitor unul macar de un tera, cum e deja la moda acum ( HDD).

| valentin75 a răspuns:

Salut! Cam in 10 ani hardurile vor fi in mare parte inlocuite de SSD-uri, nu cred ca hardurile calasice vor fi inlocuite in totalitate de SSD-uri. In primul rand e o chestie de marketing, sunt producatori de SSD-uri care fac si harduri; de ce sa piarda un produs? Unul este de viteza (SSD-ul), iar celalalt de stocare date! Cred ca vor merge in paralel cu ambele produse! Xp-ul merge si astazi, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentin75):

Merge si astazi dar nu e ca au trecut 10 ani de cand au incetat sa mai faca up-date, stii tu. ma refer la xp

| valentin75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut! Da, e utilizabil si astazi (xp-ul)! La fel si hardurile, se vor vinde in paralel cu SSD-urile! Probabil ca va creste viteza la SSd-uri, iar hardurile vor avea capacitati foarte mari. Ambele variante sunt functionabile pe un pc, depinde de banii de care dispui pentru un computer! SSd-urile sunt de mare folos la laptop (sunt usoare, consuma putin, viteza mare la scriere/citire etc.)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentin75):

Poate in 5 ani o scade drastic pretuile la SSD si toata lumea o sa isi permita mai mult dar in ziua de azi majoritatea iau unu de 60 ca sa bage win si programe si cei care au canale youtube nu au mai mare de 250 ca sa bage si jocuri. ma uitam la alea de 500 gb / 1 tera, pai costa cat un pc high end la naiba, unii nu isi permit sa dea banii pe un pc atat daramite doar o piesa din pc. de aia si ziceam, cam in 10 ani o sa fie la moda doar SSD cum acum peste tot e la moda HDD (in mare)

| valentin75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cam asa se va intampla! Cine are isi poate lua si avion...cine n-are merge cu metroul sau pe jos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentin75):

Vorba lui Badea, oricine are Lamborghini, nu ai avion? esti sarac. laughing

| valentin75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Inseamna ca-s sarac!

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ete fis, nu te mai raporta la foamea din Romanistan. Deja SSD-urile sint mai fiabile decit hdd-urile iar preturile se duc incet si sigur in jos. Am SSD de 128 inca din 2012 si nici atunci nu am dat deloc mult pe el. Nu sint bancher, doar ca trebuie' sa o lasam mai usor cu fazele de genul "nu ne permitem bla bla". Sint atitia care cistiga 1000+ EUR in Romania deci se poate. Pina la urma nu e vorba de moda, ci de ceea ce te ajuta pe tine mai mult sa produci cu spor/sa te bucuri de net/filme/jocuri fara sa mori linga calculator pina se misca ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu iti permiti ca ai si nevasta si altfel e cand sunteti in 2. dar ma refer la cei de -25 de ani care inca freaca menta la parinti si nu muncesc, aia nu isi vor permite prea devreme. e diferenta mare intre cineva ca tine si ca aia.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca au net si intre 15 si 25 de ani, stau la parinti si nu isi permit un SSD din banii lor, atunci inseamna ca sint niste imbecili care si la 45 de ani nu isi vor permite nimic si vor astepta sa le moara parintii ca sa mosteneasca casa... Cunosc mai multe povesti de succes printre adolescentii romani decit eronati de-astia care stau la PSP.

| SadBlackAngel a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa esti tu, nu e asa ma codrut, astepti sa moara mama ta sa iti poti lua si tu un ssd de 40 gb

| KodrutZ a răspuns (pentru SadBlackAngel):

Huh?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

rolling on the floor s-o fi simtit baiatu.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, dar nici macar nu a urmarit discutia. Specificasem pe undeva ca am SSD de 128 GB inca din 2012.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

De unde pretentii, cum am zis mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Isi permite cam toata lumea un SSD de 120 GB, dar nu facand rost imediat de bani ca si cum ar creste in pom. Problema e ca banii aia de SSD merg mai bine pe tigari, nu? straight face Si apoi postam pe TPU ca merge greu Windows-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. La urma-urmei e investitie de viitor si mai ales iti da ceea ce nu vei primi niciodata, de la nimeni - timp. Cu HDD stai si dormi vreo doua minute pina incarci browseru' care la ultima sesiune avea 40 de taburi deschise, pe cind cu SSD faci treaba asta in vreo 10-15 secunde. Depinde cum se misca netul mai mult. De timpul de boot si restart nici nu mai zic. Pot sa pariez ca daca imi pui ORICE sistem de-asta facut de de-alde Media Galaxy cu i5/i7 sau AMD-uri de-alea cu nspe nuclee vs i3-ul meu cu SSD, in utilizare normala gen boot, intrat pe net, jucat un joc, vazut 2-3 clipuri pe YT, editat 2-3 documente, ceea ce fac sistemele alea intr-o ora eu fac in maxim 50 de minute.