| danezu8236 a întrebat:

Daca am un s10 si folosesc adaptor de la Huawei si cablu de la xiaomi ca sa il incarc, se poate strica ceva?

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cel original baga curent cat trebuie si restul baga cat il ti.
In cel mai rau caz sa umfla putin bateria!

| darrio2007 a răspuns:

In timp, se poate strica. Incarca-l cu cele ale lui, originale.

| doctorandus a răspuns:

Nu, n-are nimic.

| Holiday a răspuns:

N-are nici pe naiba. Doar ca poate dura ceva mai mult incarcarea, in functie de tipul de incarcator. Oricum telefoanele acum vin fara incarcator si se folosesc aceleasi incarcatoare, cumparate separat, pentru toate.

| NLS a răspuns:

Puterea incarcatorului NU trebuie sa fie mai mare decat permite telefonul.
Mai mica poate fi, si e chiar indicat, pentru a nu deteriora bateria.
Cablul trebuie sa fie de asemenea suficient de gros pentru a sustine acea putere, altfel se supraincalzeste incarcatorul (si de asemenea telefonul).
Daca aceste conditii sunt indeplinite, nu conteaza de la ce branduri sunt, nu se va intampla absolut nimic.

| Holiday a răspuns (pentru NLS):

N-are nicio treaba, oricum telefonul isi ia cat poate primi. Poti incarca orice telefon cu incarcatoare rapide de 18-20W, sau chiar 40W, doar ca, daca nu au tehno; ogia de incarcare rapida, se vor incarca la fel ca si cu unul de 5W. Tensiunea nu trebuie sa fie mai mare, dar oricum toate incarcatoarele de telefon o au 5V, sau mai rar 4.5V, deci nu e nicio problema.

| blackann a răspuns:

Bateria, evident. trebuie sa folosesti incarcatorul original ca sa o pastrezi ok.