| LDCCristi a întrebat:

Daca in pc meu am o placa de baza asrock n68 s ucc si procesor amd... pot sa scot procesorul sa pun unu Intel? Si e buna placa mea de baza la ora actuala? Am un procesor Amd sempron le 1200 2.1 ghz si vreau sa pun un Intel dual core 936(sau 986 nu mai stiu in fine...) de 2.66 ghz.merge?

8 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

E buna dar nu poti pune decat AMD pe ea.

| Dante30 a răspuns:

Cel mai corect raspuns ar fi : nu ca nu ar merge doar pe placa ta de baza ORICE PLACA de baza din lumea asta suporta doar procesoare de la un producator amd/Intel dar nu ambele! fiindca are un socket dedicat respectivului cpu, Si in functie de acel socket iti poti alege cpu-ul, Nu pot pune cel mai bun proc amd sau Intel pe o placa ce suporta doar Intel sau doar amd, asta ca exemplu, si pentru cultura ta generala, Bafta

| KodrutZ a răspuns (pentru Dante30):

Daca tu erai inca in scutece atunci cind exista socket 7, asta nu inseamna ca nu au existat placi de baza care acceptau si Intel si amd. Pentru cultura ta generala, voila - http://en.wikipedia.org/wiki/Socket_7
@LDCCristi: Nu merita sa bagi bani in sistemul ala decit daca faci upgrade serios la un dual core nou SAU gasesti ceva bun SH. Apropos, dau cu 300 RON urmatoarele - Athlon X2 3800+ "Windsor" AM2, BH-F2 (stock cooler included), ASUS M2A-MVP AM2, AM2 CrossFire, AMD480x si 2X1 GB Kingston HyperX DDR2 800 MHz CL4 Dual Channel Kit. Te bagi? :)

| Dante30 a răspuns (pentru KodrutZ):

Doar ca ideea eu nu aveam de unde sa stiu de acest socket 7, Eu lucrez cu pc-urile din 2007 incoace asa ca cel mai vechi socket cel stiu de Intel e 775 lga, si de cateva ori 495, asta la Intel iar la amd cu am 2 incoace, Caci cum spuneam in domeniu stiu si eu o idee mai mult decat day by day user si ma descurc dar exista loc si de mai bine asa ca thank ou master ^^

| KodrutZ a răspuns (pentru Dante30):

Pai atunci cind dai cuiva sfaturi pentru cultura lui generala, ai grija sa o verifici mai intii pe a ta. happy Nu de alta, dar e super misto sa vezi ce hardware era in anii 90 sau chiar inainte de asta si sa iti dai seama cit de mult a putut evolua domeniul (am doua harduri de 50 MB fiecare in stare perfecta de functionare... plus inca vreo citeva piese de muzeu si crede-ma ca ma incinta mult mai mult sa pun mina pe asa ceva decit o placa video noua de 1500 RON sau mai mult care oricum e produs de duzina, chiar daca e performanta samd).

| Dante30 a răspuns (pentru KodrutZ):

Inteleg ce vrei sa zici si sunt constient cat de mult a evolutat domeniul, Doar ca din pacate nu am avut ocazia sa prind "acele timpuri" sau sa vad renumitele harduri de sub 100 mb.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dante30):

E misto ca inca mai sint componente dinainte de 1990 care functioneaza si ai fi mirat sa vezi pe unde - statii de cercetare, centrale atomice... happy

| AndrewStar a răspuns:

Nu, nu va merge deoarece placa ta de baza suporta AMD. Cand alegi placa de baza de uiti la socket si chipset (Amd, Intel). Deci daca pui un Intel nu il recunoaste placa de baza. Poti lua maxim un alt AMD care are acelasi socket cu cel al tau! Bafta. pentru alte informatii intreaba-ma!