| vnnns01 a întrebat:

Dacă recent am instalat w10 și vreau sa revin inapoi la 7 ii pot da laptopului o resetare din fabrica? (pentru a reveni la 7)
Am niște probleme cu acest w10, nu îmi mai merge tastatura, mouse-ul, camera web și microfonul...

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Laptopul iese din fabrica fara Windows sau alt sistem de operare pe el. Iese doar cu minisistemul numit BIOS sau UEFI. Deci n-ai cum sa-i dai resetare ca la telefon. Se face doar reinstalarea. Stergi Windowsul vechi si instalezi unul nou. Pacat! Daca ar fi mers macar tastatura se puteau instala drivere.
Pentru asta mergi la cineva, care are un sistem de operare pe un PC sau laptop, cu un stick, downloadezi o imagine ISO a unui Windows 7, il scrii cu programul "Rufus" pe stick si apoi mergi acasa si boot-ezi de pe stick, formatezi partitiile vechi si instalezi Windowsul nou.

| Balalau95 a răspuns:

Poti daca pe respectivul laptop se afla o partitie cu kit-ul windows-ului cu care a venit, unele laptop-uri au asa ceva, insa nu se mai practica de ceva ani, insa totusi, nici laptop-uri pe care sa mearga un windows mai vechi de 10 nu se mai fabrica de ceva ani buni, asa ca incearca sa apesi F11 la boot-are, sau sa cauti pe net tasta pentru laptop-ul tau, poate, poate

altfel singura solutie e sa stergi windows-ul 10 si sa pui windows 7