| compcris00 a întrebat:

Daca vreau sa fac jocuri pentru android imi trebuie doar programa unity 3d?

9 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Trebuie sa stii un limbaj de programare, JAVA in cele mai multe cazuri.

| compcris00 explică (pentru miTzuliK93):

OK.Stiu HTML, si un pic din JAVA. Avind HTML, JAVA si UNITY voi putea face un joc?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru compcris00):

Da... oarecum.

| compcris00 explică (pentru miTzuliK93):

Dar formatul va fi apk atunci cind il fac in unity sau daca nu cum il fac in apk? FUNDA.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru compcris00):

Depinde de resursele pe care ti le pune la dispozitie Unity. Eu unul inca nu am ajuns pe acolo, ca-s inca in stadiul de improving ale cunostintelor JAVA, si nu-ti pot da chiar un raspuns concret din proprie experienta, insa din ce-am mai citit pe Google da, se pot salva proiectele si in format.apk.

| Dackvareder123 a răspuns:

Am lucrat în unity ceva vreme dezvoltând jocuri atât pentru PC cât și pentru Android, atât 2d cât și 3d. Trebuie sa știi Java si/sau C#. Problema este ca Unity are comenzi proprii care trebuie învățate. Pt mobile e mai greu deoarece inputul se face groaznic, trebuie puse butoane pe ecran. De asemenea ai nevoie de cunoștințe în 3ds max, Maya sau PS, Illustrator pentru a crea modelele. Ți-aș recomanda sa faci un joc de PC și apoi sa mergi pe mobile.

| frosty98 a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incepbig grinDD...In primul rand trebuie sa ai cunostinte cel putin medii cand e vorba de calculatoare adica nu numai sa deschizi calculatorul si te joci, in al doilea rand trebuie sa stii limbajul potrivit si in al treilea rand trebuie sa stii cum sa modelezi in programe de genul Autodesk Maya, Blender si altele

| compcris00 explică (pentru frosty98):

Stiu HTML, si un pic din JAVA. Avind HTML, JAVA si UNITY voi putea face un joc?

| frosty98 a răspuns (pentru compcris00):

Ti-as mai recomanda daca esti bun la desen sa incepi sa faci schite gen cum vor arata caracterele din mai multe unghiuri sau zone pe care ti le imaginezi