| SivanCosmin a întrebat:

Deci am estimativ o putere consumata de 340 W cu niole componente iar sursa are 350W... se intampla ceva cu sursa? Adica nu exista 100% pericol de incalzire deoarece locul unde tin unitatea este foarte rece si nu se incalzeste mai deloc.O sa functioneze asa?

8 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Sursa ar trebui sa fie mai mare ca si putere, cu 25% decat consumul!

| Jipa95 a răspuns:

Nu e vorba de racire, ci de stabilitatea sursei. Imi aduc aminte ca ai postat si ieri o intrebare asemanatoare. La naiba, i-ati o sursa de calitate, dai 150 lei pe ea dar sti ca isi face treaba. Roaga-te sa nu iti pice pocnitoarea aia de 350W caci daca se arde, sunt si sanse foarte mari sa-ti arda si componentele.

| halogen001 a răspuns:

Daca sursa ar avea 350W reali ar fi OK, dar de cele mai multe ori sursele au trecute puteri mai mari decat pot da in realitate (se cumpara mai bine happy )
Din cauza asta e bine sa pui o sursa cat mai puternica. Nu cred ca va consuma chiar 340W. Apreciez maxim 200W. In mod normal ar trebui sa tina bine o sursa de 350W - depinde cat de bine e facuta si ce protectii are.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Eu am o sursa Raidmax RX-520 520W si are cativa ani de functionare fara probleme - de la priza consuma in jur de 75W cand nu e incarcata la maxim, iar la incarcare maxima nu a depasit 200W.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Aici
http://www.buildcomputers.net/pc-power-requirements.html
vad la Mainstream Computer un consum de maxim 275 W.
Totul depinde de placa video. Numai daca placa video ar consuma mult (in jur de 200W) atunci sursa ar fi prea mica.

| SivanCosmin explică (pentru halogen001):

Placa mea video este ATI Radeon HD 5670 1 GB am doua coolere... unul extern si cel de pe procesor, procesor i5 4460 placa de baza ASRock B85M Pro3 DVD Drive si un Hard Disk Drive HDD 00 Gb... eu acum dupa o recalculare am estimat la vreo 250 merge sa pun daca am sursa de 50? iar pe viitor cand imi voi achizitiona o placa video performanta voi schimba si sursa happy

| halogen001 a răspuns (pentru SivanCosmin):

Placa video consuma maxim 76 W
http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-5670,2533-17.html
deci sursa merge perfect. Ca sa nu se strice depinde de componentele folosite in ea. Cand e mai ieftina e normal sa aiba componente mai putine, sa nu aiba toate felurile de protectii.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Computerul poate functiona cu acea sursa, problema e sa nu-l fortezi. Daca-l folosesti cu resursele la maxim exista posibilitatea sa-ti compromiti componentele. Sursa este cea mai importanta din computer, daca nu e de calitate poti avea probleme cu anumite componente care sunt mult mai scumpe decat ea.
Una de 500w sau 600w ti-ar proteja computerul. Alegerea ramane la tine! Optiuni si pareri sunt cu gramada. Sursele de la Seasonic sunt excelente!
http://www.pcfun.ro/surse/seasonic/s12ii-520-bronze-520w/