| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Deci da sunt obsedat, stiu ca am mai venit cu aceasta intrebare, Dar, nu reusesc nicicum sa pun ramii la 1866, pur si simplu nu mai stiu ce am facut atunci de i-am pus pe 1866, HELP ME

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa schimbi ordinea memoriilor din slot-uri.

Pentru frecventa de 1866 MHz frecventa de BUS (FSB) trebuie sa fie de 133MHz, cu multiplicare de 14x.
Totodata, memoriile RAM - toate cele montate in sistem - trebuie sa poata suporta aceasta frecventa si sa fie (preferabil) de acelasi caracteristici, cu frecventa variabila.
Frecventa FSB este folosita cu multiplicare atat pentru procesor, cat si pentru memorii.
Din fabrica, BIOS-ul regleaza frecventele procesorului si ai memoriilor si vine setat pe "Auto" (automat). Asta inseamna ca, la pornirea sistemului programul de testare verifica stabilitatea sistemului si seteaza frecventele la cele mai inalte valori standard la care poate functiona STABIL*.
Daca cineva schimba de la Auto la manual si incearca sa impuna niste frecvente diferite (de exemplu owerclock), deregleaza optiunile stabilite de BIOS si sistemul poate deveni instabil sau chiar sa se blocheze.
BIOS-ul ia in considerare, in primul rand, caracteristicile memoriei din PRIMUL slot, dupa care verifica daca parametrii de functionare stabilite sunt utilizabile si pentru memoriile din celalalte sloturi.
Ca urmare, daca sunt mai multe memorii cu caracteristici diferite, sistemul poate stabili diferite frecvente de lucru.

* Sunt diferite frecvente si pasi de distribuire ce se pot folosi de memorii, doar cele stabile se folosesc in mod "Auto".

4 răspunsuri:
| AlexDFY a răspuns:

Cauta la drivere, de obicei la driverul procesorului se afla niste optiuni, ai putea incerca si in driverul placii de baza sau in bios, nu cred ca e asa greu sa cauti pe Youtube

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru AlexDFY):

Am gasit exact ceea ce cautam, si am gasit si frecventele si tot, dar pur si simplu nu mai vrea la 1866 doar la 1666

| AlexDFY a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Din ceea ce explici, deduc ca ai 2 placute, e posibil ca una sa fie 1666 si cealalta 1866, in cazul asta, placuta cu frecventa de 1866 ajunge la frecventa celeilalte placute.Incearca sa explici mai bine.

| Bula a răspuns (pentru AlexDFY):

Drivere pentru procesor? :O
Nu numai Windows exista in lume! tongue In Linux nu sunt drivere!

Exista doar programe ajutatoare cu care se pot ajusta manual parametrii de functionare, in timpul functionarii, cu care se pot suprascrie valorile stabilite de BIOS.