| anonim_4396 a întrebat:

Doar pentru cei care se pricep la componente pc!
Am o placa de baza ASRock 1150 B85M Pro3 microATX si o sursa Corsair CX430M 80 Plus. Vreau sa stiu daca e stupid sa pot pune un i5 4460 si un EVGA GeForce GTX 1060 6gb GAMING pe ea. Pe cutia de la placa video imi scrie sursa minim 500w dar peste tot pe internet imi scrie 400. Pana si pe site-ul oficial de la EVGA scrie tot 400. Eu o am pe cea de mai sus de 430. Este de ajuns cea de 430 sau trebuie sa cumpar una de 500/550? Inca o intrebare, stiu ca procesorul e compatibil cu placa de baza dar este prea mult acea placa video pentru ea? Ma refer la placa de baza.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Procesorul e cam vechiuţ, dar încă poate duce.
Ce vrei să faci cu calculatorul?
Dacă gaming, atunci nu cred că ai nevoie de o placă video cu memoria mare.Una de 2, maxim 4 Gb per 128 bit e suficientă.
Ai deja cumpărată placa video?
Dacă nu atunci poţi opta spre o alta mai ok, chiar de nu are ram mult, memoria e necesară pentru aplicaţii de randări video, CAD, etc., nu pentru gaming.
Sursa de alimentare
Poate fi ea 80+ că nu scoate 100% 430W, ci undeva la 400W
Deci pentru upgrade ar fi o treabă să schimbi şi sursa de alimentare cu una de vreo 550W, chiar de nu e 80+ şi de brand, dar să aibă protecţii şi să aibă eficienţă de peste 70%.
Ca branduri îti recomand IterTech sau Termamacke.Am montat surse de la brandurile asta pe mai multe calculatoare şi sunt Ok.InterTech sunt germani şi folosesc piese japoneze, deşi sursele de alimentare la fac în China.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-te dupa ce scrie pe cutie nu dupa ce scrie pe net! Sursa ta are 430 dar zice 80 plus. asta inseamna ca da peste 80% din puterea scrisa. Deci poate avea 80-85%. In cazul acesta este undeva sub 400 W, deci insuficient pentru ce vrei tu. Fa un calcul al sursei necesare. Daca te pricepi fa un calcul pe aici si vezi ce sursa iti trebuie: http://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/

Bula
| Bula a răspuns:

Un asemenea sistem functioneaza deja si cu o sursa ca lumea (facuta bine) de 250W.
Sursa ta trebuie sa-l duca fara probleme.

Nu exista "prea mult".
Daca le introduci in sistem, la testarea de la pornire fiecare component se seteaza la performanta maxima la care mai functioneaza stabil.

Nu trebuie sa-ti faci griji pentru nici una.

| Jipa95 a răspuns:

Sursa ta este arhisufienta pentru acel 1060 cu 6gb si procesorul i5 4460. Cat deapre placa ta de baza, stai linistit ca este suficient de ok, nu vei avea probleme de incompatibilitate.