| MaryMaria333 a întrebat:

E adevărat ca la laptopurile Dell componentele dinăuntru sunt sudate și dacă se strică nu mai ai cum sa le înlocuiești? Merită să îmi cumpăr un laptop din ăla?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca prin aceasta 'sudare' a vrut sa zica ca nu se poate schimba placa video si/sau procesorul; sunt modele si modele majoritatea producatorilor de laptopuri nu iti dau posibilitatea sa schimbi tu cu un alt procesor sau alta placa video.
Mi se pare o practica corecta, nu e ca la PC-uri, difera arhitectura!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sudate? nu exista asa ceva.
Poate doar bateria sa fi integrata si nedemontabila.
Da ram, disc, placa de baza...

| MaryMaria333 explică (pentru suntserios):

Normal ar trebui sa se poată înlocui în caz ca se strică bateria

| VoidEternal a răspuns:

Sunt sute de modele la Dell. E posibil sa fie unele și așa deși eu nu am auzit inca. Cele mai vechi, mai ales cele din clasa business, gama Latitude cu siguranță nu sunt așa. Ba chiar e foarte simplu sa schimbi stocarea și ram-ul.

La Apple in schimb pe Macbook, mai ales acum de când își folosesc procesoarele proprii, deci cele cu M1 și M2, cam totul vine integrat sub forma de cip pe placa de baza.

| flixbuster a răspuns:

La laptopuri, mai recent, pentru miniaturizare se poarta intr-adevar "sudarea" componentelor pe placa de baza. CPU de mult, GPU (daca nu e embedded in CPU) si el. Mai nou au inceput sa sudeze si RAM-ul. Sunt modele care vin cu 4GB sudat si nu poti face upgrade - am vazut la Lenovo multe. Culmea e ca din ce am avut de a face, la Dell nu am nimerit nimic cu RAM sudat si erau printre cele mai usor de umblat in ele big grin Dar asta nu inseamna ca nu exista si la Dell, doar ca nu am intalnit eu.

Doar HDD/SSD inca nu le-am vazut sudatewinking

E foarte important sa citesti descriere laptop-ului la producator, de obicei este indicat cat RAM suporta, cate slot-uri are si cat e gata instalat (la Lenovo parca zice si daca e sudat, nu stiu altii). Cauta si ce zice lumea despre model ca asa afli info importante.

| TheGentleman a răspuns:

Toate laptopurile/ telefoanele mobile sunt lipite, pentru a fi rezistente la apă, ușoare și mici.

Dacă vrei ceva cu adevărat modular și reparabil/upgradabil, există Framework (https://frame. work/), respectiv Fairphone (https://www.fairphone.com/en/)

| Sekim a răspuns:

Imposibil sa fie componentele sudate intre ele. Ceea ce vrei tu sa spui e ca unele componente nu pot fi schimbate. Este posibil sa fie adevarat asta ( si nu doar la compania Dell ), dar totul tine de modelul pe care vrei sa il cumperi. In mod normal, bateria, ram ul, unitatea de stocare se pot schimba fara probleme. Daca vrei sa te asiguri ca poti face asta la modelul pe care vrei sa il cumperi, verifica pe site-ul producatorului respectivul model in istructiuni sau descriere ( sau intreaba un angajat daca cumperi laptop ul dintr un magazin fizic ).