| danycosty a întrebat:

E normal ca un procesor de 2.66 sa ajunga la "cpu usage" la 100% doar dintr-ul vidoclip pe youtube, la incarcarea unei pagini sau la o simpla copiere sau mutare? Ce pot face sa mearga mai bine? Am facut windowsul acum 3 zile, am un set de programe foarte bune, nici un virus, nici o problema la registri.Modelul procesorului meu este DualCore Intel Pentium D 805, 2666 MHz (14 x 19)

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Întrebarea ta declanşează automat o altă întrebare, simplă: Îţi merge bine PC-ul sau nu? Se întâmplă să se blocheze des (chiar şi pentru câteva secunde)? Sau totul merge ok, şi e doar o chestie obsesivă de-a ta să stai DEGEABA cu ochii pe procesor şi pe memoria RAM ca pe butelie?!
Dacă chiar vrei, dă un start - (Run) şi scrii: msconfig, apoi enter, întrii la startup şi debifezi de-acolo tot în afară de antivirus (proces opţional, poate apărea sau nu în acea listă), apoi de la services debifezi windows defender (neapărat, mai ales dacă ai instalat un antivirus acest serviciu, pe lângă faptul că rulează degeaba, îţi mai poate şi crea conflicte în sistem şi scăpări în securitate), la fel faci şi cu windows search, SSDP Discovery, şi cam ăstea. (la Windows 7) la XP nu prea ar fi cazul să debifezi nimic de la services, doar de la Startup.
O seară bună! happy

5 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Nu este normal, pe calculatoarele mai slabute decat ai tu, procesoarele nu ajung la 100% la vizionarea unui clip sau copierea sau mutarea fisierelor. Eu zic ca ai un antivirus care foloseste multe resurse, problema asta aveam si eu(asta daca nu ai virusi).

| Magnific a răspuns:

Dap.nu este normal deloc deci:man, ai virusi sau dai la : Start -> Setting -> Control Panel -> Administrative Tools -> Services -> dublu click pe LacViet MTD300 Service -> la Start Type:, selecteaza Disable. bafta,,

Răspuns utilizator avertizat
| Uptime_7655 a răspuns:

Pai e slab procesorul,
Eu am un single core amd din 2004 cand era doar pentru entuziasti acest procesor si ajunge 100 doar cand copie, jocuri, filme si cateodata cand se incarca

E normal dupa mine. Ai grija la temperatura. Pune-i o pasta, un cooler mai bun si poate o sa l mai imblanzesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda... nu e normal. Cel putin in cazul meu pentru. ca eu am un procesor mult mai slab decat al tau ( de 1. 8 ghz ) si l-am overclockat la 2. 4 si tot nu ajunge nici-o data la 100 % din lucrurui usor de procesat. Poate fi si din cauza ramilor ( stiu ca ai decat 1 gb laughing ) dar nici cand aveam eu tot 1 gb nu ajungea 100 % mai ales acum cu 3Gb tongue... Ti-am zis sa iti iei un cooler bun. nu prea e normal sa aprinzi pcu cu 47 de grade. Succes