| Seby80 a întrebat:

Este diferenta mare dintre nVidia 9500GT si Gigabyte ATI Radeon HD6850?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Deloc mare diferenta, doar cam ca intre Trabant si Ferrari. @ROB3RT89: Esti degeaba. "Normal sunt mai bune placile de la nVIDIA" te trimite la culcare dpv al credibilitatii cind vine vorba de hardware...

| Seby80 explică (pentru KodrutZ):

Ce placa de la nVidia imi recomanzi la acelasi pret (680 lei, pe aici), la fel sau mai buna decat ATI!

17 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pai doar cand zici ati vs nVIDIA,automat sunt diferente! Normal sunt mai bune placile de la nVIDIA, dar in cazu de fata este mult mai buna ATI, 9500gt de la nVIDIA e model ceva mai vechi ddr2(128biti)iar ATI este ddr5(256biti)iar in jocuri se simnte foarte mult diferenta intre ele(aprox15-20 de fps)acum depinde si de sistemul de operare!

| Seby80 explică (pentru ROB3RT89):

Windows 7 64 bit, pentru ca am 8GB ram

| ROB3RT89 a răspuns:

Pe windows 7 jocurile ruleaza in mare parte pe directx10, daca mai ai activat si physx-ul texturile sunt mai avansate, dar scad si fps-urile! Poti sa ti sistemu is pe 32 de biti, chiar daca iti vede doar 3.25 gb din rami, ei tot lucreaza! In system 64 sunt 4-5 dll.uri care daca le copiezi in system32 la un windows pe 32 biti iti vede toti cei 8 gb! Oricum daca vrei sa achizitionezi o placa video din cele doua, iti recomand Ati-ULhappy

| ROB3RT89 a răspuns:

La ora actuala partea hardware mi-a adus venituri foarte bune,asta in afara de salariu,aici vorbim de ciubuc! Iar intre ATI si NVIDIA sunt dinfetente mari,cum e intre Intel si amd,dar nu stau acum sa-ti explic,cert este ca esti ca esti cam varza in domeniu IT, mai exact pe partea hardware, pe software deja vorbesc de limbi straine cu tine...

| Seby80 explică (pentru ROB3RT89):

Presupui baiatulewinking in software stiu chiar foarte multe, pe partea hardware, nu am avut cum sa stiu, de unde dracu sa stiu eu daca nu am gasit explicatii... si comparatia asta este pentru ca eu pe sistem am 9500GT, si unele jocuri nu merg la maxim, din cauza asta vreau sa stiu daca merita o investitie pe Gigabyte ati hd6850.ai inteles acum...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Seby80):

Am inteles de prima data, dar nu cu tine vorbeam, am uitat sa mai apas pe butonul "raspunde" pentru Kodrutz! Si eu pe laptop am 9400gt(128 biti) si imi merge perfect call of duty mw 3! Daca vrei sa faci o investitie buna, uite aici=>http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ iti garntez ca nu o sa-ti para rau de bani! O sursa de 450w(reali)nu chinezari care scrie 450 w si abia da 200w, e suficienta!

| KodrutZ a răspuns:

Nu iti pot recomanda nimic daca nu spui care sint restul componentelor si rezolutia nativa a monitorului - e posibil sa trebuiasca sa iei o sursa noua, eventual. Daca ai avut 9500 GT inainte, cred ca restul sistemului e destul de slab, iar un 6570 sau ceva apropiat si-ar face treaba de minune. Cum ziceam, oricum, zi ce procesor/memorie/placa de baza/sursa ai si mai vedem. A, in caz ca iei un 6850 sau alta placa mai mare, e posibil si carcasa sa fie o problema...

| Seby80 explică (pentru KodrutZ):

Procesor i3 3.04GHz (2 nuclee, nu stiu modelul exact), placa de baza ECS h55h-m, memorie ram 4Gb, sursa, doar 500W stiu, atat...

| KodrutZ a răspuns:

Nrsposeidon, vezi ca scrie in factura... nu de alta, dar daca pui un 6850 cu o sursa dubioasa iti poti risca integritatea intregului sistem - si nu prea o sa vezi garantie acordata la componente arse din cauza sursei.

| KodrutZ a răspuns:

Intre HD 6850 si 460, as merge pe 460, chiar daca de obicei folosesc ATI/AMD. La pret sint similare, insa in practica 460 e adesea cu 10-15% peste.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca tu esti mutumit de AMD/ATI,treaba ta! Singurul avantaj e ca sunt mai ieftine! Daca poti, testeza un amd si un Intel fara cooler, vei fii surprins!

| KodrutZ a răspuns:

Oh, da, si mai bine DDR3 pe 256 in loc de DDR5 pe 128 care are latime de banda mai mare, nu? Oricum, nu trebuie' sa stau sa te conving de nimic aici, nu sint agent de vinzari ATI/AMD, si oricum sintem offtopic. Te-am intrebat ceva foarte clar, si tu ai dat-o in "o placa de la nvida pe 256 biti", asa ca sa fim seriosi!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da,ai dreptate DDR5 PE 128 fata de DDR3 256 BITI e super ok, ca ai cu 10 fps-uri mai putin,cred ca tu citesti dupa google fel si fel de posturi,fara sa faci teste fara nimic,vad ca n-am cu cine! Offtopic faci tu, gata daca ai lucrtat tu pe ati/amd, sunt cele mai bune!

| KodrutZ a răspuns:

Tovarase specialist, eu ti-am pus o intrebare foarte simpla - Ia zi-mi ce placi echivalente aveau nVidia pe piata ca si consum/pret/performanta cind ATI au lansat HD4770? Nu am afirmat ca AMD/ATI ar fi cele mai bune dar, in anumite game de pret, sint cea mai buna alegere si, de multe ori, cel putin ATI au avut suprematia si in categoria high end (Erai intarcat cumva cind 9800 Pro facea legea? Aveai tuleie cind HD 5970 era cea mai rapida placa de pe piata, in ORICE gama de pret?).

| ROB3RT89 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu sunt specialist, tu te dai specialis si iti place sa te bagi aiurea in seama, si atunci cand n-ai drepate tot iti susti ideia! Nu ti-am raspuns la intrebare ca am citit cam printre randuri postarile tale amuzanduma...Acum sa-ti raspund furmos la intrebare, Ati-ul de care vorbesti tu parca a aparut pe pita in 2009(martie sau mai)iar o placa sa zicem "echivalenta de la nvida era nVIDIA gtx 285 aparuta pe la sfarsitul lu ianuarie 2009.Am avut si eu 9800 Pro candva, si parca in 2002 sau 2003 a fost lansata pe pita! In fine nu mai stau sa ma cert cu tine, rami sanatos pe ati/amd! O seara cat mai faina:p