| Seby80 a întrebat:

Pe scurt: Pentru gaming care este mai bun si un pret acceptabil >= nVidia GeForce 9800GT(A), Gigabyte AMD Radeon HD6850(B) sau nVidia GeForce gt545(C)! Dau funda! Raspunsul sa fie urmatorul : A, B, C + detalii!

Răspuns Câştigător
| fanporsche a răspuns:

Bun deci.
Eu o iau pe categorie de preturi. De retinut este ca orice leu dat in plus ofera performante mai bune, dar asta nu inseamna ca ce e mai ieftin e prost. Ideea e urmatoarea la componentele de PC. Cea mai buna placa e cea pe care ti-o permiti.

1. in jurul a 500 ron : recomand nvidiaGTS 450- merg toate jocurile actuale(insa nu toate merg pe high)
2. de la 550ron : nVIDIA GTX550Ti, aproape egala cu GTS450, doar ca are BUS 192 bit, fata de 128 bit cat are GTS 450. Si faptul ca e mai noua GTX550Ti.
3. 550-600 - Amd HD6790, mai buna decat primele 2.
4. de la 650ron Amd HD6850, mult mai buna decat primele 3.
5. de la 700 ron, nVIDIA GTX460 (varianta de 1GB) dar atentie mare sa NU fie GTX460 SE. Eu personal detin aceasta placa dar varianta de 768mb si sunt multumit de ea, imi duce toate jocurile la detalii maxime cu cateva exceptii mai pretentioase unde trebuie sa pun doar high. E asemanatoare ca performante cu HD6850, poate putin mai buna, dar diferentele nefind sezizabile, decat prin faptul ca toata lumea stie ca nVIDIA sta mult mai bine ca amd la capitlul drivere si optimizare.
6. de la 750ron GTX560 - mai buna decat optiunile 4 si 5
7. de la 750 ron amd HD6870 - la fel ca GTX560

Nota, pretul afisat este pentru cel mai ieftin model al ripukui respectiv de placa. Pentru alte intrebari nu ezita sa ma intrebi.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

| fanporsche a răspuns:

Zi cati bani vrei sa dai pe placa. Si care e restul configuratiei. Asta ca sa pot sa-ti dau o recomandare potrivita si rationala.

| Seby80 explică (pentru fanporsche):

Maxim 700 lei

| Kronix a răspuns (pentru fanporsche):

Pentru raspunsul 1. cu 500 ron iti cumperi un gtx460 1gb gddr5. happy
si la 5. Si SE-ul e bun l-am avut, imi mergeau toate jocurile detalii maxime, direct x 11 la 60+ fps.

| fanporsche a răspuns (pentru Kronix):

Greu mai gasesti in stoc modele cu 500 ron de GTX 460. Eu am verificat 2 magazine online de componente destul de importante si cel mai mic pret era cam 600 pentru SE.
Si sa mori tu ca ai rulat Metro2033 la ultrahigh cu GTX 460 SE la 60 fps!

| Kronix a răspuns (pentru fanporsche):

Da happy cu direct x11, gta4 cu setariile high toate si anti aliasing x4 la 30-40 fps. Practic gtx460SE a fost ca o manusa pentru metro. big grin Eu am prins foarte ieftin si am avut noroc c-am dat un gt220 ca diferenta. Dar e o placa video exceptionala.

| fanporsche a răspuns (pentru Seby80):

Bun deci.
Eu o iau pe categorie de preturi. De retinut este ca orice leu dat in plus ofera performante mai bune, dar asta nu inseamna ca ce e mai ieftin e prost. Ideea e urmatoarea la componentele de PC. Cea mai buna placa e cea pe care ti-o permiti.

1. in jurul a 500 ron : recomand nvidiaGTS 450- merg toate jocurile actuale(insa nu toate merg pe high)
2. de la 550ron : nVIDIA GTX550Ti, aproape egala cu GTS450, doar ca are BUS 192 bit, fata de 128 bit cat are GTS 450. Si faptul ca e mai noua GTX550Ti.
3. 550-600 - Amd HD6790, mai buna decat primele 2.
4. de la 650ron Amd HD6850, mult mai buna decat primele 3.
5. de la 700 ron, nVIDIA GTX460 (varianta de 1GB) dar atentie mare sa NU fie GTX460 SE. Eu personal detin aceasta placa dar varianta de 768mb si sunt multumit de ea, imi duce toate jocurile la detalii maxime cu cateva exceptii mai pretentioase unde trebuie sa pun doar high. E asemanatoare ca performante cu HD6850, poate putin mai buna, dar diferentele nefind sezizabile, decat prin faptul ca toata lumea stie ca nVIDIA sta mult mai bine ca amd la capitlul drivere si optimizare.
6. de la 750ron GTX560 - mai buna decat optiunile 4 si 5
7. de la 750 ron amd HD6870 - la fel ca GTX560

Nota, pretul afisat este pentru cel mai ieftin model al ripukui respectiv de placa. Pentru alte intrebari nu ezita sa ma intrebi.