| Slavic a întrebat:

Exista o sansa ca apocalipsa sa fie in 2012?

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Daca in acest moment, pe suprafata soarelui se creeaza o explozie si respectiva "fata" este indreptata catre pamant, in opt minute ne-a "uscat" planeta.Ne-a incins pamantul la, sa zicem, vreo' 80, si iti spun ca in 2 saptamani ne caram cu totii.Este posibil sa se intample asta. Un meteorit dintr-un material dur (orice metal greu) foarte greu il deviezi sau sa il spargi daca se anticipeaza o eventuala coliziune cu pamantul.Asa ca, ca orice este posibil. Dupa ce m-am documentat, eu am renuntat de mult la conceptia "nu are cum sa se intample asa ceva" de ce? pentru ca se poate.Cat despre 2012 nimeni nu poate stii data exacta a sfarsitului lumii, decat in cazul unui meteorit, sau ceva de genu, cand este estimata data coliziuni(si locul)

25 răspunsuri:
| waXonwaXoff a răspuns:

Apocalipsa trebuia sa vina de 200000 de ori pana in prezent.Si nu a fost la apel.Nici in 2012 nu cred ca e sfarsitul lumii. Dumnezeu stie cand vine si oamenii sunt limitati nu pot prezice cand va veni Apocalipsa.Asta e o poveste scornita.

| OnWeed a răspuns:

Sunt multe povesti, legende, banuieli, preziceri legate de 2012, documenteazate pe net cat mai mult si apoi trage tu concluzia.

| miauu a răspuns:

Uita-te la "Antichrist. 2009"

| Marii a răspuns:

Nu. S-ar fi ajuns la parerea ca sfarsitul nu va mai fi in 2012, ci in 2040.
Ultima data exacta, rotunda, fixa indicata de calendarul Maya a fost de forma 12. 0. 0. 0. 0 si a cazut pe 20 septembrie 1618. Inaintea sa, 11. 0. 0. 0. 0 a fost pe 17 iunie 1224, 10. 0. 0. 0. 0 s-a intamplat pe 15 martie 830 iar 9. 0. 0. 0. 0 a coincis cu 11 decembrie 435. Ce se va intampla in 2012, atunci cand calendarul Maya va indica 13. 0. 0. 0. 0 va fi probabil o noua resetare a ciclului de 394 de ani al Maya si se va repeta din nou, in 2406, continuand acest trend milioane si milioane de ani. Oamenii de stiinta sustin ca in 2012 nu se va intampla nimic mai semnificativ decat in 1618, 1224, 830 si 435.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Nu stiu, unii zic ca da.

Răspuns utilizator avertizat
| alina_1602 a răspuns:

Eu nu cred.
In Biblie scrie ca nimeni nu va stii cand va fi sfarsitul lumii.Deci nimeni nu stie.

| LCD a răspuns:

Se intampla prea multe lucrurui care... ii arata venirea
deci tot ce e posibil.

| amc a răspuns:

Nustraight face

| ....... a răspuns:

Nu cred in apocalipsa deloc, numai DUMNEZEU STIE CIND O SA FIE SFIRSITUL LUMI, asa sa nu ne mai gindim la prostii.eu cred IN DUMNEZEU si o sa fie totul bine cu noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un echilibru in toate, ce-i cu ideea asta obsesiva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar da va fi noi trebuie sa gandim pozitivhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o sansa egala cu sansa de a fi sfarsitul lumii in orice moment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, daca e s-o iau asa atunci inseamna ca anul asta va incepe al III-lea razboi mondial pentru ca nu stiu cine a prezis asta.
Deci in 2012 nu cred ca se va intampla ceva spectaculos.
Numai Dumnezeu stie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate o sa fie! poate nu o sa fie!
si in alti ani a spus ca o sa fie si nu a fost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu va fi sfarsitul lumii, ci un nou inceput daca in 2012o sa fie asa ceva.Fiindca DUMNEZEU cred ca o sa lase pe pamant un nou inceput de viata!

| kUuKii a răspuns:

Da desigur ca exista sanse de a fi acalipsa. Numai Dumnezeu poate sti cu exactitate cand va fi. Pe net am gasit si un film in care apocalipsa era in 2012. Daca Dumnezeu vrea apocalipsa ar putea fi si maine.winking Sper ca ti-am fost de ajutor si poate o finditza big grin

| Andra_3863 a răspuns:

NU va fi nici o apocalipsawinkingsau va fi...in fine.eu stiu asa:
-Cea de-a 5-a Lume se sfarseste in 1987. A Sasea Lume incepe in 2012. Deci, acum suntem intre doua Lumi. Acest timp este numit "Apocalipsa" sau "Revelatia". Acest lucru inseamna ca Adevarul ne va fi revelat, nicidecum "Sfarsitul Lumii".
-Planeta Terra se comporta ca un imens circuit electric. Intre suprafata si ultimul strat al ionosferei, la aproximativ 55 de km distanta de suprafata, exista un fel de cavitate electromagnetica. Proprietatile rezonante ale acestei cavitati magnetice au fost descoperite de fizicianul german W. O. Schumann, intre 1952-1957 si permit masurarea frecventei vibratorii medii a planetei Terra. Timp de mii de ani, Rezonanta Schumann sau pulsul Terrei, a fost de 7, 83 cicli pe secunda. Insa, din 1980, rezonanta a inceput sa creasca incet, acum fiind de 12 cicli pe secunda.
Cresterea frecventei vibratorii a planetei noastre face ca 24 de ore de viata pe Terra sa corespunda de fapt cu numai 16 ore reale, in termenii timpului terestru. (Pare o explicatie destul de plauzibila pentru criza acuta de timp cu care ne confruntam…)
-ADN'ul uman va suferi o reprogramare si va fi inbunatatit, avand 12 spirale, fata de cele 2 pe care le are in prezent.
-Al treilea ochi incepe sa se deschida si chiar ochii fizici se transforma pentru a se adapta Luminii si frecventelor ei mult mai elevate
-la nivel planetar, avem de-a face cu o inversiune a polilor magnetici, fenomen care se petrece o data la 13. 000 de ani
-upa 2010, Europa va suporta o schimbare radicala de clima. Pana in 2007, se anunta furtuni violente care vor distruge bariera de coasta a Olandei, determinand pierderea unor vaste teritorii. India, Africa de Sud si Indonezia vor fi distruse de revolte si conflicte interne, iar granarele lumii vor fi golite de seceta.
Verile vor fi din ce in ce mai calde, provocand o si mai rapida topire a ghetarilor, cu consecinte grave asupra climei, la extrem, se poate ajunge la ierni cu temperaturi foarte scazute, similare Siberiei, in tarile limitrofe Atlanticului de Nord.
- vom depasi tehnologia, asa cum o cunoastem noi azi;
- vom depasi cunostiintele actuale despre Timp si Spatiu;
- dupa ce vom trece rapid prin Dimensiunea a 4-a, vom intra in Dimensiunea a 5-a;
- planeta Terra si intreg Sistemul Solar se vor sincroniza cu Galaxia si intregul Univers
- Atmosfera lui Marte creste rapid;
- Luna isi "fabrica" atmosfera proprie compusa din compusi ai sodiului;
- Atmosfera Terrei se schimba si ea, in straturile superioare formandu-se un nou gaz, care pana acum nu exista;
- Venus ne arata o crestere marcanta de intensitate luminoasa;
- Jupiter sufera o modificare atat de puternica, incat s-a format un tub de radiatie ionizata, intre el si satelitul sau Io. De asemenea campul lui magnetic a crescut in intensitate de 2 ori;
- Uranus si Neptun au suferit recente inversari de poli si acum isi intensifica campul magnetic si devin tot mai stralucitoare.

Sper ca ai inteleshappy Fara apocalipsa laughing Doar schimbari radicale happy Cred.:-s

| Ioana :x a răspuns:

In 2012 se spune ca va fi o schimbare a planetei nu sfarsitul lumii neaparat poate fii o schimbare uriasa, sau una mai mica dar tot o schimbare. Daca o luam pe ani nu trbuia sa murim si in 2009 si in 2003 1900 nu stiu cat s. a. m. d? sunt numai banuieli sa vedem ce o fi. Sa traim pana atunci si vedem noi laughing

| thambor a răspuns:

Eu nu cred ca in 2012 va fi apocalipsa.E ceva copilaresc ca uni oameni sa creada asta.Nimeni nu stie decat dumnezeu.Asa cum au zis multi colegi de jos e posibil sa fie un nou inceput. Dumnezeu ar putea sa ne mai dea o sansa.Nu uitati ca orice sfarsit nu e decat un nou inceput. Sper ca ti-am fost de ajutor

| thambor a răspuns:

Eu nu cred ca in 2012 va fi sfarsitul lumii.Asa cum au zis colegii mei mai jos e posibil ca Dumnezeu sa ne mai dea o sansa de a face bine.Nu uitati ca orice sfarsit nu e decat un nou inceput. Sper ca ti-am fost de folos

| sandu_9140 a răspuns:

Apocalipsa trebuia sa vina de multe ori dar nu a venit numai 1 dumnezeu stie cind si cum!

| born2be1st a răspuns:

Nu ca acum e 2013

| parintel a răspuns:

SFARSITUL LUMII VA INCEPE PE 22 SEPTEMBRIE http://douamilenii.blogspot.ro/search/label/22%20SEPTEMBRIE

| fenix a răspuns:

Buna...
Poate fi una dar nu mare una minca
Pa, pa