| compcris00 a întrebat:

Funda.Deci stau si ma gindesc care proceosr e totusi mai bun din clasa quad core.Comparind q6600 cu q8200, q8400,q9xxx am constatat ca sunt un pic diferite.Dar la q6600 scrie ca a fost fabricat in 2007, deci asta inseamna ca aceste procesoare au fost fabricate doar in acel an? Care din quad core e mai bun?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Dude, ti-am zis... ai probleme cu capu'? Compari SERII diferite. Q6600 a fost LANSAT in 2007. Probabil productia au oprit-o prin 2008 cindva, nu stiu exact si nu ma platesti sa fac munca de documentare pentru tine. Cel mai bun e ala de care ai bani. happy i7-urile Extreme Edition sint cele mai cele quad-uri, doar ca au preturi ridicole, la fel ca si placile de baza pentru ele.

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

Bleati,eu comparam toate q-urile daca pot spune asa.Nu toti isi perimit i7.Nu pot afla oare ce varsta are procesorul, vreo programa?

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Pai Q-urile e una, quad core e cu totul alta. Eu imi permit i7 si am i3. Nu e musai sa iti permiti o chestie ca sa si aiba sens sa o ai. La Q-uri exista si acolo Extreme Edition-uri, insa mai toate sint depasite ca raport consum/performanta. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_2_microprocessors
QX9775 :))

| compcris00 explică (pentru KodrutZ):

MMM,eu am vrut adica parerea cuiva care are q-xxxx.

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Si crezi ca cineva care are Qxxx are o duzina de procesoare ca sa iti zica care e cel mai cel?