| You4Me a întrebat:

Am o intrebare:

Mi-am instalat windows xp acum vreo 2-3 luni. Totul a mers bine si frumos pana ieri cand mi-a aparut jos in bara o eroare de genul: Windows System Eror:IP Adress conflict.

Iar de atunci internetul nu mai imi merge foarte repede. Imi merge cam vreo 3-4 minute dupa care trebuie sa astept cam 10 minute sa se incarce o pagina. Ca sa mi se incarce iar repede trebuie sa deconectez si sa reconetez internetul. Si iar se repeta aceeasi situatie. Ce sa fac sa rezolv si problema asta si cealalta cu IP-urile. Mentionez ca sunt abonat la RDS&RCS si IP-urile sunt luate automat.

Am sunat la firma si mi-a spus ca cica nu e nici-o problema. Ca lor nu le apare nimic care ar putea fi neinregula cu reteaua. Si ma gandeam ca daca nici ei nu ma pot ajuta, poate ma puteti ajuta voi. Funda

Răspuns Câştigător
| razy09 a răspuns:

Deschide My network places, cauta View network connections undeva prin stanga, click dreapta pe icoana retelei locale, Properties. Cauti TCI/Ip, click pe el, dai la properties. Iti apar niste campuri completate sau nu cu ip-ul. Vezi daca e trecut bine. Daca nu apare nimic, pune-ti tu ip-ul acolo. Daca nu merge nici asa, lasa pe detectare automata si verifica daca nu ai configurat reteaua de doua ori. In link ai un exemplu: http://hqlevel.ro/Sfaturi/Cum-setez-IP-static-la-calculator

| You4Me explică (pentru razy09):

Asta e pentru wireless? Ca eu am net prin cablu.

| razy09 a răspuns (pentru You4Me):

Pt cablu. Am patit si eu aceeasi chestie. Daca dai click pe link, cauta asta Assign the IP address.

| You4Me explică (pentru razy09):

Scuze...care link? Acela de sus?

| razy09 a răspuns (pentru You4Me):

Da