| MissLaura a întrebat:

Hey! Cum sa instalez driverul ethernet la un laptop Acer Aspire 5736z? Eu l-am descarcat dar nu este niciun driver gen setup.exe. Ce ar trebui sa fac? E urgent!

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa click dreapta pe driverul ne instalat din control panel/system/ device manager. Apoi dai update la componenta care are semnul galben si cauti locul unde ai downloadat fisierele. Uite si alta varianta: http://www.trilulilu.ro/video-jocuri/cum-se-instaleaza-driverele-corect

| MissLaura explică (pentru Salontanul):

Nu merge. Imi spune ca nu gaseste fisierul sau ceva de genul.

| Salontanul a răspuns (pentru MissLaura):

Ia de pe net CPU-Z, instaleaza-l si spune-mi ce scrie la mainboard/model. Dupa aceea o sa-ti dau un link.

| MissLaura explică (pentru Salontanul):

Acer Model JE51_MV

| Salontanul a răspuns (pentru MissLaura):

Http://devid.info/model/276
Cauta la Net si downloadeaza unde scrie: Broadcom NetLink (TM) Gigabit Ethernet in dreapta e o sageata. Apasa pe ea.

| MissLaura explică (pentru Salontanul):

Are virusi chestia aia...

| MissLaura explică (pentru Salontanul):

Si am gasit de instalat in alta parte dar tot nu imi merge netul.

| Salontanul a răspuns (pentru MissLaura):

Alea sunt setari separate. Uita-te mai intai in control panel/system/ device manager si vezi daca mai este ceva cu galben sau rosu. Eventual poti sa uploadezi un print screen pe un site. De exemplu: http://photobase.ro/
Asa vad ce ai acolo si-ti mai spun cate ceva. Dupa care putem intra la setarile net pentru care trebuie sa-mi spui ce Windows ai si de la cine ai net si daca este prin modem sau nu.

| MissLaura explică (pentru Salontanul):

Am reusit altfel. Am gasit driverul chiar pe laptop la Windows Update si l-am instalat apoi am instalat driverul pentru router si acum merge. Merci de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu usor urmeaza sfatul lui solontanulwinking daca nu reusesti adauga pe mess valensteyn12 iti explic pas cu pas ce ai de facut.

| Florinel a răspuns:

Foloseste programul asta. http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/3DP-Chip.shtml o sa iti apara acolo driverul de internet dai click. o sa te duca pe un site si dai download... dupa instalezi, succes.

| MissLaura explică (pentru Florinel):

Eu nu am internet. Imi trebuie un driver care sa il faca sa mearga. Asta e problema. Merci oricum.