| IAliveInHell a întrebat:

Imi puteti face o introducere in ce informatii sunt necesare pentru creearea unui sistem desktop? Pe langa componentele pe care le vrei. Ce trebuie stiut legat de compatibilitatea componentelor?

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Relativ e simplu iti voi da mai jos detaliile necesare, dar mai bine revino inainte cu 2-3 zile de a da comanda.
1) Piese minime necesare
- Sursa
-Placa de baza
- RAM
-Processor
-Placa video dedicata(daca vrei sa te joci)
-Hard Disk sau SSD
-Carcasa
2)Procesorul trebuie sa aiba acelasi socket cu placa de baza (te poti uita usor pe orice site de componente)
3) Ramul sa aiba acelasi DDR 1-2-3-4 ca si placa de baza, la fel te poti uita pe orice site de piese
4) O sursa cu certificare minima 85%
5) O placa video cu pci-e nu conteaza ca 1.0, 2.0 sau 3.0 deoarece perfromanta este foarte mica, si mai toate placiile noi au 3.0
6) Trebuie sa stii exact ce vrei sa faci cu acel pc si de cati bani dispui.
Cand te hotarasti trimite-mi un mail la sasn3t@gmail.com

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

Momentan nu ma duce buzunarul pentru asta, era o idee pe viitor deocamdata sa ma gandesc la ce as avea nevoie, pentru ca initial intentionam sa-mi schimb niste piese din pc-ul actual, dar m-am gandit si la varianta unui sistem desktop. As vrea daca poti sa-mi recomanzi totusi un procesor si o placa video pana pe la 1500 de lei amandoua. Mersi de ajutor happy

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

Am uitat, procesorul are Socket LGA775 si placa de baza e ddr3.

| SasNetRomania a răspuns (pentru IAliveInHell):

Vrei sa ramai cu aceeasi placa de baza? daca da, iti zic de pe acum ca nu merita. O placa cu socket nou pleaca de la 190 lei. ceea ce nu ar fi mult.
Procesoare noi pe 775 nu mai gasesti, decat second iar daca vrei second iti recomand q6600 / q9550.
Placa video o poti lua de noua recomand minim un Radeon 360 sau Nvidia 750Ti ( eu as merge pe Radeon din mai multe motive)

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

M-am mai gandit, si ma gandeam daca poti te rog sa faci un wishlist http://www.pcgarage.ro/te-echipam-gratuit-in-stil-fury/?ref=branding Cu o placa de baza, un procesor, si placa video, dintre acestea. Pana la 1400-1500 de lei, cum spuneam.

| SasNetRomania a răspuns (pentru IAliveInHell):

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/970-pro3-r20

http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8300-33ghz-box/

http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

ai grija ca ai nevoie si de o sursa tapana, pana in 200 ron gasesti, daca depasesti bugetul poti lua in loc de fx8300 iei fx6300.

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

Pai eu am un Dell optiplex 755, cel mai mare dintre modele, si atunci ma indoiesc ca am o sursa prea buna. Pune te rog si o sursa acolo, si fx6300 ca sa vad cum iese la pret.

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

Si crezi ca restul componenetelor le pot lua de la vechiul pc? Si cat de mare e diferenta intre fx-8300 si fx-6300?

| SasNetRomania a răspuns (pentru IAliveInHell):

Vechiile componente care? ca doar carcasa si hardul au mai ramas laughing. carcasa e ok, pe poti tine si pe birou intinse nu e problema. Hardul lasa-l pe ala pana ai bani si cand ai bani iei direct SSD de 20-30 ori mai rapid ca un hard care si asa e depasit.
Diferentra intre fx8300 si 6300 ieste destula dar nu exagerata, evident pentru 100-150 ron in plus merita 8300. Acum daca nu ai bani e foarte ok si 6300.

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

Deci la urma urmei ramanae desktop din componente. rolling on the floor) Mersi mult de ajutor. big grin O sa vad daca pun mana pe ceva bani sa iau fx-8300 daca nu raman la celalalt.

11 răspunsuri:
| Petru1123 a răspuns:

Pai trebuie sa te uiti la compatibilitatea procesorului cu placa de baza(aici ma refer la socket), trebuie sa te uiti la compatibilitatea placii video cu placa de baza(aici sa refer la PCI-Express 2.0 sau 3.0) si trebuie sa te uiti la compatibilitatea memoriei ram cu placa de baza(DDR2, DDR3, DDR4), in rest se potrivesc multe, poti sa iti faci un sistem si sa le trimiti un mail celor de la pcg.ro/tv si iti vor raspunde si ei.