| CosminTheGermanized a întrebat:

Salutare, TPU! :)... Eu la vara, sau dupa vara, depinde cand si cum voi putea, voi achizitiona cel mai cautat produs, si probabil si cel mai cumparat produs de pe PC Garage, si anume Sistem Viking! ^^ Iar pe langa acesta, as mai vrea sa achizitionez si un procesor i7-7700K KabyLake, si as mai vrea sa mai achizitionez si 2 stickuri de 16GB RAM DDR4, link aici: https://www.emag.ro/......GHGJ3BBM/. :) Problema mea e urmatoarea: La suportul de memorie RAM de la Sistem Viking zice ca doar compatibilitatea RAM care este non-ECC si ca doar compatibilitatea DIMM care este UDIMM sunt suportate... eu as vrea sa stiu daca aceste compatibilitati sunt super-mega-ultra-hiper importante, si daca da, as vrea sa ma puteti ajuta sa decid ce sa cumpar pentru Sistem Viking! :) As aprecia foarte tare daca mi-ati putea raspunde la aceasta intrebare, si ce imi puteti recomanda, si ce sfaturi imi puteti da, legat de asta! ^^ Va multumesc mult de tot, si astept comentariile voastre nerabdator! :)

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

In primul rand, despre ce sistem Viking vorbesti?

Pe langa asta, daca vrei KabyLake, in mod sigur placa de baza suporta memoriile DDR4 pe care le-ai specificat. Dar, daca tot vrei 2 module de 16GB, mai bine cumpara un kit "dual channel" de 2x16 GB. Atunci esti 100% sigur ca memoriile au fost testate si functioneaza perfect impreuna.

Dar "la vara, sau dupa vara" este departe, cand vine vorba de evolutie in domeniul PC. Pana atunci (adica peste 6 luni sau mai mult), DDR4 si KabyLake s-ar putea sa fie "amintiri", asa ca planurile de acum trebuie schimbate sau adaptate.

| CosminTheGermanized explică (pentru JackR):

M-am gandit si la asta, insa depinde de bugetul meu, plus ca am auzit de la foarte multi ca un i7 este si va fi foarte bun pentru editare video, iar chestia e si de programele pe care eu le folosesc (Adobe), ce fel de resurse, si cate resurse cer, si m-am uitat pe Google la System Requirements pentru programele Adobe, si a spus ca un i7, si 16GB de RAM, este esentialul. :) si, aici e sistemul Viking la care ma refer: https://www.pcgarage.ro/......-ready/... insa, eu ma ocup cu editare photo/video, productie muzicala, si probabil si putin Gaming, iar eu personal consider ca un i7 si 32 sau mai mult de 32GB de RAM, si un GTX 1050 TI, ar fi mai mult decat esential, pentru ceea ce eu ma ocup :)... si da, 2x16GB am de gand sa cumpar :) Multumesc mult, JackR! ^^

| JackR a răspuns (pentru CosminTheGermanized):

Acum, ca am vazut sistemul, incep sa inteleg. Inlocuiesti i3-ul cu un i7 si faci un upgrade de memorie RAM. OK, suna bine! Dar ce suna si mai bine (scuze, nu stiam despre ce placa de baza era vorba!) este ca decat 2x16 GB, mai bine 4x8 GB in "quad channel". Cand vei lucra in Photoshop, cu layer-e multiple si texturi mari, o sa simti diferenta!

| CosminTheGermanized explică (pentru JackR):

Suna interesant, insa nu sunt sigur inca, deoarece Premiere Pro si After Effects consuma foarte foarte mult RAM, cand vrei sa faci continut foarte foarte consistent, si eu cam asta vreau foarte tare sa am posibilitatea sa fac. happy Cea ce mi-am propus sa fac eu cand imi voi cumpara Viking-ul: pe langa cei 8GB de RAM, cu care vine Viking-ul, sa ii mai adaug inca 2x16GB de RAM, ca sa am in total 40GB de RAM, iar un slot sa ramana liber, ca mai apoi pe viitor, sa scot cei 8GB de RAM, si sa imi mai cumpar inca 2x16GB de RAM, pe care ii voi agauga, si sa am mai apoi in total 64GB de RAM, deoarece, de fiecare data cand apare cate o versiune noua pentru programele Adobe, chiar daca asta se intampla o data la un an, incep sa consume din ce in ce mai mult RAM. happy