| mnopqr a întrebat:

Imi puteti spune care sunt toate, dar absolut toate componentele unui desktop pc? Adica placa video, procesor si toate celelalte pentru ca eu nu le stiu chiar pe toate... As vrea sa fac un pc de gaming pe bucati si nu am pe cine consulta in privinta asta. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

1.Placa de baza - pe ea se monteaza celelalte componente
2.Proceosorul
3.Memoria Ram
4.Placa video
5.Harddisk-ul
6. Unitatea optica - CD-ROM/CD-Writer/DVD-ROM/DVD-Writer.
7.Sursa de alimentare - ofera putere celorlalte componente.
8.Carcasa - pentru a gazdui si proteja componentele mentionate mai sus.
9.Periferice(se conecteaza la unitate): Mouse, tastatura, monitor, boxe/casti, imprimanta etc.

| mnopqr explică (pentru Zangetsu):

Parca era si placa de sunet?

| Zangetsu a răspuns (pentru mnopqr):

Majoritatea placilor de baza au placa de sunet integrata la fel ca placa de retea.

4 răspunsuri:
| DoodyAlexx a răspuns:

Nu sunt specialist, dar iti spun parerea mea. O placa video Nvidia (dintre cele mai noi)de 1 gb, 3-4 gb rami ddr3, procesor i3, i5 (sau i7 daca te tine bugetul) si un hard daca gasesti vreo oferta la 500 gb. Sper ca ti-ai facut o idee, din nou spun, nu sunt specialist.

| kbej a răspuns:

Start>Run>dxdiag Sau butonul de la windows de la tastatura+Pause Break! Funda?