| cosminioo a întrebat:

In concluzie e bun calculatoru asta vreau sa il cumpar Sistem IT MYRIA XDRIVEV12, Intel Core i5-3350P 3.1GHz, 6GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 650, 1GB GDDR5??

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ram-ul NU e OK.Multiplii de dual channel sunt 2, 4, 8, 16, etc.Va lucra lent din cauza că nu e în dual channel.
A doua necunoscută e placa de bază care poate fi biostar de exemplu.De îi așa mai bine nu îl cumpăra.
A treia necunoscută e producătorul hard disc-ului, care și ăsta de îi Samsung sau ctoshiba, mai bine nu, ca vei avea probleme cu el din cauza badurilor cauzate de calitatea proastă a acestora.
A treia necunoscută ce va devinii cunoscută dacă știi placa de bază e dacă suportă upgrade în viitor.De nu suportă upgrade la Ram(aici discut de la 8Gb în sus) nu îl lua.
Nu te lăsa dus de mirajul plăcii video ce vlorează să zicem undeva între 200-500 RON și de faptul că are hard disc de capacitate mare precumși un CPU decent.Cu asta ia ochii producătorii de sisteme preasablate și le ofera la un preț mic, de unde reiese că de pe undeva au tăiat, de cele mai multe ori din calitatea componentelor de îl vând la așa prețuri mici.Succes

| cosminioo explică (pentru DeyCj):

Pe un slot are 4 si pe unu 2 pe aceeasi frecventa ce nu e ok?

| DeyCj a răspuns (pentru cosminioo):

Dacă știi cum funcționează și ce este dual channel-ul atunci înseamnă că știi deja că nu este ok.
Ca să lucreze în dual channel trebuie sa aibă în ambele sloturi de ram module identice, adică de aceeași capacitate, fergvență și latență. Succes

| dragosbogdan001 a răspuns:

E bun, dar nu e mai bun ca al meu!

| HaKa93 a răspuns:

E bun, chiar foarte bun insa pentru ce vrei sa il folosesti?

| Sheldon a răspuns:

Da,este super bun
Sa-l stapanesti sanatos