| anonim_4396 a întrebat:

La cat pot sa maresc frecventa procesorului Intel Core2Duo E7200 @ 2, 53 GHz? Are vreo legatura FSB-ul de la RAM cu FSB-ul de la procesor? Si imi e suficienta o sursa silent la 400W? Imi trebuie un al doilea cooler? Am facut overclock vreo 3 luni anul trecut la 3, 07 GHz si temperatura a ramas la fel

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Depinde ce placa video ai. memoria de ram nu trebuie sa aiba acelasi frcv cu proc. dar ambele memorii e indicat sa aiba aceleasi frecvente si de la aceeasi firma sa le poti folosi in dual channel. nu cred totusi sa iti ajunga 400w ia-ti ceva de 500w. iti dai seama dupa temperaturi daca ai nevoie de o racire mai buna sau nu. procesorul cand nu ai aplicatii deschise ar trebui sa fie neaparat sub 50grade de fapt undeva pe la 40-45 sau sub 40 depinde.ce sursa ai acum? vezi ca sunt unele de 400w care de fapt duc mai putin.

| anonim_4396 explică (pentru DimLight):

E una care nu face mult zgomot, nu stiu neaparat de la ce producator. Memoriile RAM sunt ambele Kingston, si aceeasi serie, dei merg in Dual Channel fara probleme. Si am monitorizat cu SpeedFan temperatura procesorului. Am 45 grade C idle si 55 grade C daca joc Minecraft. Memoriile RAM au FSB-ul de 800 MHz si procesorul a fost overclocked la 798 MHz, deci e bine. Si am desfacut de curiozitate carcasa de la calculator si dupa 3 luni de rulare la 3, 07 GHz pe procesor nu a aparut acea pata maronie de ars. Si na, e Intel, deci e mai stabil la overclock decat AMD-ul. Si de unde stiu ca sursa mea duce 400W fara probleme: procesorul 95, placa grafica in jur de 60, placa de baza nu stiu, hardul nu stiu, dar mai am loc de o fortare a procesorului. Ce zici?

| DimLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Memoriile au fsb mic, nu merita sa iti mai overclicckezi procul iar. sau nu inteleg, ce placa video ai? ai facut oc la proc. si la placa video? procesorul il ovc in tandem cu placa video altfel nu are sens. daca nu te duce mai mult placa video degeaba dai oc la proc. plus cum am mai zis memoriile imi par cu frecventa prea mica, nu-s de 1333? sau 1600?

| anonim_4396 explică (pentru DimLight):

In primul rand, memoriile sunt DDR2, de asta au frecventa de 800 MHz. Am nVidia 9600GT 1GB, si nu prea stiu cum sa fac overclock la placa video. Nici nu ma intereseaza, voiam pur si simplu sa imi cresc viteza calculatorului. Am facut overclock la procesor, da, a mers normal, dar vreau sa fac asta inca o data pentru ca as vrea sa joc cu niste prieteni Battlefield 3, si ei au Phenom X6, iar eu sunt singurul fraier din grup, si ziceam sa-mi ridic standardele macar putin. Am 4 GB RAM, ceea ce e destul de bine pentru BF3, cred. Pana la urma, trebuie sa fac overclock si la placa video?

| anonim_4396 explică (pentru DimLight):

In primul rand, memoriile sunt DDR2, de asta au frecventa de 800 MHz. Am nVidia 9600GT 1GB, si nu prea stiu cum sa fac overclock la placa video. Nici nu ma intereseaza, voiam pur si simplu sa imi cresc viteza calculatorului. Am facut overclock la procesor, da, a mers normal, dar vreau sa fac asta inca o data pentru ca as vrea sa joc cu niste prieteni Battlefield 3, si ei au Phenom X6, iar eu sunt singurul fraier din grup, si ziceam sa-mi ridic standardele macar putin. Am 4 GB RAM, ceea ce e destul de bine pentru BF3, cred. Pana la urma, trebuie sa fac overclock si la placa video? Sau e suficient doar la procesor?

| DimLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Man, eu zic ca degeaba te stradui, nu ai nici o sansa sa iti mearga bine.o sa fii "fraierul" cu lag. imi pare rau, iti trebuie ddr3(deci si placa baza noua) si placa video mai buna. daca e careva care il joaca la setarile tale sa iti spuna dar eu nu cred..pt ca la mine mergea in dropframuri pe 2core de 3ghz 4gb ram ddr3(1333) si placa video hd6570 de 1gb...

| anonim_4396 explică (pentru DimLight):

ACUM, cand mi-am luat cooler nou (o bestie de la Spire care apriape imi iese din carcasa), am aflat ca sursa mea de "450"W duce vreo 180 reali. Si mi-am luat una de 500W reali, slava Domnului, si am putut sa fac OC pana la 3, 2, ca mai mult nu mai putea procesorul sa duca laughing. Asa ca am rezolvat problema, mersi oricum.