| mario366 a întrebat:

La PC-ul meu am 1 HDD Sata de 1Tb si un HDD extern Seagate de 1Tb, acum ceva timp am primit un HDD Sata de 750gb, l-am montat, l-am conectat, l-am activat din Boot Sequence dar cand am dat sa pornesc Pc-ul se blocheaza la "Starting Windows" uneori dupa 1-2 ore se face un blackscreen si monitorul inca e activ dar e un ecran negru. Am incercat sa il folosesc doar pe el fara alealalte si am observat ca merge, e gasit in Boot Sequence dar nu are un boot system pe el asa ca nu se porneste, am observat ca chiar daca merge nu se aude a se invarti si nici nu se simte. Ceva idei cum l-as putea face sa mearga?

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu vad ca ti-ai raspuns singur la intrebare... daca nu are boot system, cum Dumnezeu sa porneasca?
Reinstaleaza windowsul pe el.

| mario366 explică (pentru Evolution):

Omu lui Dumnezeu...eu pe hardul actual am Windows pe el...hard-ul care vreau sa il adaug ca Slave nu are boot sa il testez singur e greu?

| Evolution a răspuns (pentru mario366):

Inseamna ca nu am inteles bine intrebarea. E pe IDE? daca e pe IDE cablul sa stii ca este o conectica veche si probabil ai o placa de baza destul de veche si ai un scurt undeva. De obicei placile de baza vechi se mai strica componentele prin ele si trebuie sa se uite un electronist sa mai schimbe condensatorii sau alte placi. Poate lipiturile sunt oxidate sau alte chestii ce tin de hardware.
Poate sa fie si o problema de software, daca este cablu IDE poate windows 7 sau 8.1 sau 10 nu il vad bine ca pe slave.

| Arthiom a răspuns:

Cum a zis si evolution, pc-ul tau cum vrei sa se deschida fara un sistem de operare instalat pe hardul ala?