| nukeyly a întrebat:

La un tablou electric de apartament are sigurante diferite dar ca si curent de rupere 4.5kA 6kA si 10kA, care este mai buna mai fiabila, exemplu de caz? Este C16 cu 4500 si 6000.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E bună aia care "rupe" curentul in apropiere de maximul proiectat pentru traseul respectiv. Așadar, care e curentul maxim pe circuitele tale?

| mihai69 a răspuns:

C16 = curent de acționare 16 A, curbă de răspuns lentă (C). Curentul de rupere depinde în principal de sarcina pe care o comanzi (rezistivă / inductivă). Dar pentru un utilizator casnic, orice valoare e ok.
Să observăm că dacă vorbim de curentul de declanșare, acela este curentul maxim pe care îl preconizezi pe un circuit. Curentul de rupere este curentul de scurtcircuit maxim ce poate fi „rupt" de către contactele acelui disjunctor.