| wannabe a întrebat:

Cam care este durata de viata a unei sigurante automata monopolara a unui tablou electric in ani?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Așa cum deja ți s-a spus, durata de viață a unei siguranțe este dată de numărul garantat de cicluri (închis/deschis) pe care le poate face fără să se defecteze. Dacă tu o zdrăngăni de 100 de ori pe zi și ea are 10000 de cicluri, înseamnă că ține vreo trei luni. Dacă va acționa numai în situații de avarie (scurtcircuit sau suprasarcină accidentale), așa cum este destinat să se-ntâmple în funcționarea ei normală, te ține toată viața și-o poți lăsa și moștenire.

| untu a răspuns:

Durata de viata a unei sigurante automate monopolara a unui tablou electric poate fi de la 8000 la 10000 de cicluri!

| wannabe explică (pentru untu):

Ani nu cicluri, ca asta am aflat si eu de pe Google.

| untu a răspuns (pentru wannabe):

Dar asta depinde de consum! Mai mult sau mai putin!

| nukeyly a răspuns:

1. Daca ai noroc tine o viata, daca ii acorzi atentie si flori, si cu siguranta in 30 de ani o schimbi ca vine trendul din spate
2. daca ai bai pe fire poate tine cateva luni pana ia foc,
3. daca e lot defect 1zi-1an
4. mai e cazul ala cand tine 1 secunda, daca ia un spate de topor maul de 4 kg, din inertie.