| Quadro a întrebat:

Ma puteti ajuta sa inteleg la ce ajuta defragmentarea si este bine sa folosesc un soft profesional pentru defragmentare sau sa folosec utilitarul din windows

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Sa zicem ca ai niste filme pe HDD, bagi niste muzica, apoi stergi un film, bagi un joc, stergi niste muzica, bagi niste poze etc. Pe HDD-ul tau o sa ai ceva de genul filme-o parte din joc-muzica-alta parte din joc-o parte dintr-un film-muzica-film etc. Explicatia: cand ai sters un film de exemplu a ramas pe HDD x spatiu liber care va fi umplut cu prima ocazie. Ce sanse sunt sa bagi pe HDD ceva nou care sa ocupe exact acel x? Cand defragmentezi totul o sa fie in ordine, adica bucatile alea unite. Rezultatul: accesare mai rapida a informatiei. Este foarte ok si cu utilitarul din windows.
Bft! happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Advanced sistemcare face asta.Si multe altele pentru intretinerea pc-ului.