| Eternal a întrebat:

Salut.Vreau sa stiu cit mai multe despre defragmentarea pc-ului.Ce este bine in asta si ce este rau.La ce ajuta? Cum se foloseste? Vreau cit mai multe informatii despre defragmentare. Daca nu va pricepeti la asta, plz sa nu trasmiti raspunsuri.Va multumesc

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Cand pui fisiere pe un HDD ele se fragmenteaza in mai multe parti care ajung in diferite parti de pe HDD. lucrul asta face ca acele fisiere sa fie accesate mai greu (ele sunt accesate oricum rapid dar o mica diferenta se simte). imagineaza-ti ca si cum ai avea o carte, la un moment dat ii cad toate paginile si tu le pui la nimereala. dupa vei putea citi cartea mai greu daca stai defiecare data sa cauti paginile urmatoare si tu vei vrea ca odata sa-ti faci timp sa pui paginile inapoi in ordine. cam acelasi lucru este si defragmentare. este procesul prin care se defragmenteaza bucatile din fisiere, sunt mutate si puse in asa fel incat fisierele sa fie continui ca sa poata fi accesate mai usor. ajuta la performanta calculatorului si la functionarea mai buna a HDD-ului. eu sincer personal nu fac niciodata defragmentare insa o recomand.