| persseuss a întrebat:

Maine vreau sa mi cumpar un hard disk la mana a 2a ca n am bani de unu nou momentan.

cum as putea sa l verific? sa vad daca are bad uri, erori etc?
ce metode si programe recomandati?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti sa faci altceva acolo dar daca il poti instala pe computer sunt softuri de verificare. Si Windowsul are disk Defragmenter. Uite: http://pefelie.net/......ial-crack/
Acest soft iti spune si cat a fost folosit acel HDD.

| persseuss explică (pentru Salontanul):

Prg asta l am folosit si eu pentru hd meu. e la 74% si are 26 de sectoare stricate sau ceva de genu.

chestia e ca merge, dar dupa 1 ora se aude un suierat asa si se opreste pc ul.

| Jipa95 a răspuns:

Il poti verifica cu hdd sentinel : http://www.hdsentinel.com/
La health sau performance ar fi ok sa nu fie prontajul acela sub 80%. Deasemenea uita-te si la ce mtfb are ( ore de functionare )

| persseuss explică (pentru Jipa95):

Prg asta l am folosit si eu pentru hd meu. e la 74% si are 26 de sectoare stricate sau ceva de genu.

chestia e ca merge, dar dupa 1 ora se aude un suierat asa si se opreste pc ul.