| Glooring a întrebat:

Mi-am cumparat o tableta, si daca ma uit la ea 1 minut incep sa ma doara ochi... Nu stiu ce sa fac. Am incercat sa ii dau luminozitatea la minim, degeaba, mi-am luat un program care ii da luminozitatea foarte mica, chiar si cu 1% adica aproape negru ecranul fiind tot ma dor ochii. I-am pus si folie protectoare UV tot degeaba. Cred ca e de la radiatiile care le emite sau unde nu stiu. Stie careva o solutie?

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu te mai uita la ea!

| Glooring explică (pentru express11):

La aceasta tableta se uita si fratele meu si pe el nu il supara la ochi.

| K0sti a răspuns:

Si daca dai la minim ce mai vezi? LCD-ul nu radiaza, CRT-ul radiaza!

| Glooring explică (pentru K0sti):

Si pot sa iau ceva pentru tableta ca sa opreasca radiatiile? Sau trebuie sa o schimb...

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Ia mai citeste o data ce am spus eu! Si mai citeste si tu pe Google, ca de aia il ai, ce e ala LCD si CRT! Ca sa nu mai pui intrebari de copil de gradinita!

| Glooring explică (pentru K0sti):

Intrebari de gradinita? Unde ai vazut tu tablete cu ecran CRT? Nu se mai foloseste ecranul CRT de mult timp, daca ar avea ecran CRT ar trebui sa arate asa:

http://media.tinhte.vn/......-glove.jpg

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

E clar, ce am spus eu si ce intelegi tu! Inca esti la gradinita!

| Glooring explică (pentru K0sti):

In fine, e LCD. Atunci de ce ma supara la ochi? Daca ma uit pe telefon/monitor/televizor nu ma afecteaza. Fratemiu se uita pe ea fara probleme. Atunci inseamna ca e de la mine? sau chestia asta e de la om la om si s-a intamplat sa am ghinionul sa nimeresc exact tableta care nu o accepta ochii mei?

| Glooring explică (pentru K0sti):

M-am lamurit, multumesc! Aceste lentile speciale, stii cumva cat ar costa si de unde as putea face rost?

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Cu placere! Nu stiu, da un ochi pe net!

| VasiliuVlad06 a răspuns:

Du-te la un control. Poate ai probleme cu ochii.