| camioane245 a întrebat:

Mi-am scapat telefonul in apa un Asus Zenfone Selfie si am stat cu el asa cam o ora apoi l-am pus intr-un bol cu orez si intru-una da sa se deschia dar nu reuseste.Ce as mai putea face sau cat ar mai trebui sa-l tin in orez?

4 răspunsuri:
| Anonimul95t a răspuns:

Deci daca merge scatei bateria cartela cardul de memorie si alte accesori din el stergele cu o carpa uscata si punele in orez vreo 48 de ore apoi vezi daca merge daca nu la reparat cu eel

| ØverTheRainbøw a răspuns:

Trebuia sa-l scoti din apa si apoi sa-l pui intr-un loc cald cat sa se usuce.

Scoate bataria si pune telefonul pe calorifer sau o sursa de caldura si inlocuieste bateria cu una noua, cel mai probabil aia daca a fost atinsa de apa nu o vei mai putea usca in niciun fel si poate face scurt(cu tot cu telefon)

Deci pune telefonul intr-un loc cald fara carcasa si cumpara alta baterie.

Iar cu orezul nu inteleg.te asteptai sa absoarba apa din telefon?

| MyNameIsBenY a răspuns:

24 de ore scoate-i bateria si capacul...si pune-l pe calorifer

| camioane245 explică:

Acum se deschide dar nu merg butoanele de home, power si back, ce ar putea avea?