| lisila a întrebat:

Mi se restarteaza calculaorul. Am reinstalat windows-ul, l-am curatat si nu are nici un efect. Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Poti descarca everest de aici :
http://fastupload.ro/930eeeeab5e3805fd2245025a3d1dc89.html
Nu trebuie instalat.Il deschizi, dublu click pe computer (in stanga), click pe sensor si vezi in dreapta. Daca vrei in stanga sus click pe file, preferences si bifezi romana apoi dai OK.

| lisila explică (pentru taken):

Iti multumesc pt.promptitudine si amabilitate. Am deschis programul dar care trebuie sa fie temperatura buna si care nu este ok. Ex. la laptop am 44 grade.

| lisila explică (pentru lisila):

Unde am problema. la comp-ul acesta am pl baza 50, procesor 33, aux 47, wdc36.

| taken a răspuns (pentru lisila):

Sunt temperaturi OK.

6 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Vezi ce temperatura ai la procesor. Poate se incalzeste prea tare si de asta.

| taken a răspuns:

Poti vedea temperatura procesorului, placii video, placii de baza cu everest. Daca vrei sa nu se mai restarteze poti debifa acea optiune.vezi aici :
http://www.programecalculator.ro/calculatorul-se-restarteaza/
dar mai intai vezi temperaturile, poate trebuie schimbata pasta termoconductoare la procesor.Mai bine daca este o problema sa se restarteze. Daca esti sigur ca nu este nici o problema debifezi "Automatically restart".

| Generalul a răspuns:

Vad ca taken ti-a dat exact acelasi sfat pe care il dau si eu in situatii de genul asta, chiar mai detaliat happy Foarte bine, cam asta e problema principala cand se intampla restart-uri ale sistemului. In cazul in care e vorba de supraincalzire, poti sa lasi carcasa deschisa pana rezolvi situatia cu ceva mai permanent (alt cooler instalat, sau aplicata pasta siliconica intre procesor si cooler-ul lui). Am avut pe vremuri un AMD, iar daca nu scoteam ambele capace ale carcasei, nu puteam sa fac nimic din cauza supraincalzirii happy