| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a întrebat:

Pc-ul meu face un zgomot enervant. cum as putea rezolva aceasta probleme? as curatat ventilatorul de praf. si ceasul de la pc ramane mereu in urmasad

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Zgomotul este cauzat de careva ventilator, care s-a umplut cu praf si poate are si o uzura la bucsa.
Iei aspiratorul si o pensula cu fire lungi, moi, si SUFLI ambele ventilatoare de praf (de la sursa si de la cooler). Evident, cu calculatorul scos din priza.
Daca zgomotul persista si dupa curatire, trebuie schimbat ventilatorul.

5 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Pai are ventilator face zgomot? cel de la sursa sau de la procesor? daca este cel de la sursa, o schimbi cu totul... ceri una mai silentioasa. daca este cel de la procesor, ii schimbi cooler-ul, eventual ii cumperi unul mai mare si implicit silentios...

| videoblog a răspuns:

Mergi la niste baieti care se ocupa cu calc. (eu asa am facut)

| Boby a răspuns:

Iti recomand o firma de ventilatore se numeste Noctua
Cand iti cumperi un ventilator e bine sa vezi si cati decibeli are (ce depaseste 25-30 decibeli intra in categoria celor zgomotoase
De asemenea daca nu ai bani sa-ti cumperi o carcasa noua foarte bine si antifonata exista kituri pentru carcasa care reduc zgomotul si vibratiile

eileen
| eileen a răspuns:

Coolerul nu face fata, poate procesorul merge mai greu, vezi sa ai suficienti rami sa iti mearga fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi face la fel, e nou calculatorul, e de 1 an si ceva, am 2gb rami, placa video buna, AMD Sepron 3400+. Cateodata face zgomot, cateodata nu.