| Broadband a întrebat:

Pot pune hdd extern prin conexiune usb la un pc normal cu hdd intern cu conexiune sata si cablu de alimentare?
am hdd pe duca si vreau sa iau unul extern, o sa-l bag in unitate nu sa-l tin pe afara pe masa sau pe birou. merge? hdd intern al unitatii o sa-l scot de acolo...
sau hdd externe sunt destinate doar laptopurilor..lamuriti-ma urgent funda...big grin

4 răspunsuri:
| OctaLoL a răspuns:

Un HDD extern are acelasi pret ca un HDD intern.Recomand cumpararea unui HDD intern pentru vitezele mai bune. Daca vrei mobilitate, poti lua un HDD extern si sa-l folosesti ca un HDD intern.HDD-ul extern il conectezi la PC prin USB, nu trebuie alimentare separata(depinde de model).Ar merge sa faci ce vrei.Totusi,cum am mai spus, recomand HDD intern.

| gelu1970 a răspuns:

Daca il tii afara trebuie sa instalezi sistemul operativ in el si o sa simti ca startarea e mai lenta si ca eventual pc merge mai lent.
daca nu vrei sa cumperi un hdd ca sa il inlocuiesti, si ai unul extern, si vrei sa il sacrifici, scoate hdd din cutia ce il converteste in hdd extern si o sa ai un hdd pentru pc. asta in cazul in care cel extern e de 3, 5". daca cel extern e de 2, 5" nu poti decat sa il conectezi prin USB.
Bafta.

| JusTPauL a răspuns:

Ia un HDD calumea si baga-l in unitate, unul cu 7200 rpm ar fi perfect.
HDD externe sunt pentru mai multe, poate chiar si pentru un casetofon de masina care are conector usb.

| Broadband explică:

Da am citit cateva si sunt cam dubioase alea externe din cate am inteles.
hdd de pe unitate face niste clickuri cateodata si ingheata complet ecranul pentru cateva secunde...cateodata nici nu porneste unitatea, l-am testat cu toate programele posibile si totul e OK nu inteleg unde sa fie buba dar cred ca pe la cablu sata, daca il schimb cu cel de la dvr-rw merge perfect pentru cateva zile, apoi incepe din nou sa clinckene. o sa schimb cablurile sa iau unele noi sa vad daca tot asa face...